Yaklaşan seçimlerde göçmenler dört şekilde oy verecekler

Posted: April 12, 2018 at 2:12 am

Kerkük, 4-10-2017 tarihleri arasında, Hawija ilçesinden kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere bir dizi vatandaşın gelişi, Kerkük'ün güneybatısındaki Halit ofisine: Fotoğraf: Soran Muhammed

Firas Hamdani-Kerkük

Yüksek Bağımsız Seçim Komisyonu (YBSK), şartlı oylama da dahil olmak üzere bir sonraki parlamento seçimlerine katılmaları için yerlerinden edilmiş kişilerin oy kullanmaları için dört farklı yol sağladı.

Irak’ta yerinden edilenlerin sayısı 2 milyondan fazla kiĢi, ertesi yıl 12 Mayıs’ta planlanan milletvekili seçimleri için oylama sürecinde dört gruba dağıtıldı, bazıları biyometrik kartlarla oy kullanırken, diğerleri elektronik kart veya kısa kartla katılacak.

Kerkük’te yaşayan Hawija’dan bir hükümet çalışanı ve yerinden edilmiş kadın olan Taghreed Sabah, “Seçimlere gideceğimizi beklemiyoruz, Ancak şimdi seçimlerde oy verebileceğimizi biliyoruz ve oylamaya katılacağımız milletvekilini kimin temsil edeceğini seçiyoruz” dedi. Resmi belgelerimizi yanımızda getirmemiz şartıyla, Taghrid’e seçimlere şartlı oylama ile katılabileceği söylendi.

Hawija’dan (Kerkük’ün 55 km güneybatısında) yerlerinden edilmiş olan Khalaf Awad al-Ubaidi arasında, seçimlere katılma nedeniyle seçimlere katılmayı da seçip, “Ben seçimlere katılmak ve mecliste beni kimin temsil ettiğini seçmek istiyorum” diyor.

Seçimlere gideceğimizi beklemiyorduk, ancak şimdi oy verebileceğimizi biliyoruz, sürece katılacağız

Yerinden edilmiş kişilerin çoğunluğu, kimlik kartlarını ve eski elektronik kartlarını kaybettikleri için bu tür oylamalarla karşılanmakta, oylama gününde fotoğraflarını içeren resmi bir belge getirmeleri ve bundan sonra Komisyon personelinin kendi formlarını doldurmaları ve Temsilciler Meclisi’ndeki temsilcilerini seçip seçebilmeleri gerekmektedir.

Kerkük Seçim Ofisi’nde medya ve halkla ilişkiler görevlisi Abdul Basıt Derviş, “Şartlı oylama, yerinden edilen oylama ve mahkumların seçimlere daha geniş katılımını sağlamak için tüm halkın seçim süreci boyunca temsilcilerini seçebilmelerini sağlamak” dedi.

Uluslararası Göç Örgütü’nün en son istatistiklerine göre, Irak’taki yerinden edilmiş kişilerin sayısı 2 milyondan fazla ve kamplarda yaşayan veya öz alanlarından uzak 200.000 kişi yaşıyor.

2000 yılında doğan Samır Naji, seçimlere ilk kez katıldığı için çok mutlu olup, yakında yapılacak seçimlere katılabilmek için kısa süreli bir kart verilmiş ve kısa vadeli bir kartla sağlanacağına dair güvence aldığını söyledi.

Musul, 25-4-2017, Hazar kampında yerinden edilmiş aile yardım bekliyor Fotoğraf: Farman Sadık

Kısa vade kartı bir sonraki seçimlere katılmak için kullanılır ve sadece bir kez ve ilk kez seçimlere katılan göçmenlere, resmi belgeleri olan ancak biyometrik kartı alamayan yerlilerle verilir.

Yurt’ta yaşayan bir üniversite öğrencisi olan Nur Hüseyin, kısa süreli bir kartla kapandığını ve henüz sandık başına gitmeye karar vermediğini biliyor.

“BMMYK, bu yılın başından beri açılan seçmen kayıt güncelleme merkezlerini gözden geçirmemiş olanların kısa doğum kartlarını (1997, 1998, 1999 ve 2000) basmıştır”.

Abdulbaset Darwish, uzun dönemli kartın, vatandaşlarını ve verilerini kaydeden yerinden edilmiş kişilere devredileceğini söyledi. Bu, komisyon çalışanlarının verilerini doğrulamalarını ve kişisel bir fotoğraf çekmelerini sağladı. Verilerini almayan vatandaşlar, seçimlere beş yıl önce aldıkları eski kartla katılacaklar.

11 milyon Biyometrik kartından seçmenlere yedi milyon kart dağıtıldı

Yeni biyometrik kart, seçmen için parmak izleri alındıktan sonra basılmış ve kişisel bir resim içermektedir, ancak eski elektronik kart seçmen resimlerini içermemektedir.

Seçim Komisyonu başkan yardımcısı Rizkar Hama Mohieddin, Komisyonun vatandaşlara yaklaşık 11 milyon biyometrik kart bastığını ve tüm illerdeki Komisyon merkezleri aracılığıyla yedi milyonu dağıttığını ve kalan kartların seçimlerden önceki günlerde vatandaşlara dağıtılacağını söyledi.

Komisyon daha önce yaptığı açıklamada, Uluslararası Af Örgütü (UA)’da ifadelerini almayan seçmenlerin eski elektronik kartlarla seçimlere katılma ve oy kullanma hakkı olduğunu söyledi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamaya göre, verilerini güncelleyen vatandaşlara beş milyondan fazla biyometrik kart basmak üzere bir sözleşme imzalandı ve komisyon bu kartları 12 Mayıs’tan önce dağıtmaya çalışıyor.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 22-1 sayılı Parlamento tarafından oylanmasına ilişkin seçim yasasıyla ilgili ilk değişiklik, Irak hükümeti, seçim sürecini organize etmek, seçimlere güvenli bir ortam sağlamak, yerlerinden edilmiş insanların kendi bölgelerine geri dönüşünü sağlamak, tüm vatandaşların seçimlere katılımını sağlamak ve seçim sürecini bütün valiliklerde organize etmeyi taahhüt etti.

Yeni biyometrik kart ile eski seçmen kart arasındaki fark

Seçim Komisyonu Komiserler Kurulu üyesi olan Said Kakai, seçmen kartlarının dağıtılmasının hızlandırılmasını sağlamak amacıyla, Irak’ın tüm illerinde bulunan Biyometriye kayıt sürecini 1/4/2018 ile 31/5/2018 arasındaki dönemlerde durdurmaktadır.

Karar, Seçim Komisyonu’nun siyasi partileri gecikmeleri geciktirme ve yavaşlatma, uzun ve kısa vadede kartların basımı ve dağıtımı ile suçladıktan sonra geldi. Ancak partiler, seçimlerde yerlerinden edilmiş insanlara nasıl oy verileceği konusunda iki cepheye ayrıldı.

Her ne kadar yerinden edilmiş binlerce kişi örgüt tarafından yerinden edilmiş olsa da, geçtiğimiz yıl Irak birliklerinin bu bölgelere geri dönüşünden ve Peşmerge güçlerinin geri çekilmesinden sonra geçen 16 Ekim saldırısından sonra binlerce aile Kerkük, Neynava ve Salahaddin’deki diğer ihtilaflı bölgelerden yerinden edildi.

Şartlı oylama, seçimlere daha geniş katılımı sağlamak için yerinden edilmiş kişileri ve cezaevi tutukluları içerir

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, illerin dışında 16 Ekim olaylarından sonra kaçan vatandaşlara oy sandıklarının durumunu reddetti.

Kerkük’teki oy kullanma hakkına sahip olan ve Kürdistan Bölgesi’ndeki şehirlerde yaşayan vatandaşların, yaklaşmakta olan seçimlere katılabilmeleri için, Komisyonun Kerkük Bürosu Bilgi ve İlişkileri Dairesi yetkilisi olarak illere dönmeleri gerekiyor.

Saddam Hüseyin’in Baas partisi tarafından zorla yerinden edilmiş ya da şartlardan dolayı ikametgâhını değiştiren ve seçimlerde oy kullanmak için Kerkük’e dönmek zorunda kalan bölge kentlerinde on binlerce Kerkük sakini yaşıyor.

Irak ‘ın nüfusu 37 milyonu aşarken, önümüzdeki seçimde seçmen sayısı 24 milyonu aşarak Irak Temsilciler Meclisi’nin 329 temsilcisini seçmek için.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15435

Photo Gallery

421 views
Print This Post Print This Post