Ilk oylama ve onlarca umut
göçmen gençleri seçim aracılığıyla evlerine dönmek istiyorlar

Posted: April 25, 2018 at 10:29 pm

Kerkük, Nisan 2018, Hawija'dan yüzlerce aileye ev sahipliği yapan Lilian mülteci kampı Foto: KirkukNow

Karwan Salihi-Kerkük

19 yaşındaki genç bir kız olan Riham Ahmed, önümüzdeki seçimlerde ilk kez oy kullanma hakkına sahip olup, bu genç kadın, en önemlisi eski normal hayatına dönmek ve göçmenlik hayatından kurtulmak istiyor bu yüzden seçimlere güveniyor.

Kerkük’ün 55 km batısındaki Hawija ilçesinde yaşayan bir kadın olan Reham, “Bir sonraki seçimlere sevinçle gideceğim ve oyumu en sevdiğim adaylara vereceğim, böylece gelecekte bizim için çalışabilirler, ya da bölgelerimize ve evlerimize geri dönmemize katkıda bulunabilirler” dedi.

21 yaşındaki Hassan Ali, bir yıldan fazla süredir Leylan mülteci kampında yaşıyor ve bir sonraki hükümetin ilk görevinin, yerlerinden edilmiş insanların evlerine geri dönmesi ve normal hayata dönmesi için çalışmak olacağını, ancak bu çok zor olsa da.

Mülteci kamplarında gezindiğinizde, kamp hayatına dönmeyi tercih eden hiçbir aile görmezsiniz,fakat gençler, kamptaki herkesten daha büyük bir hapishanede yaşıyormuş gibi daha can sıkıcı oluyorlar, dolayısıyla göçmenler için asıl talep eve gitmek.

Hüseyin, seçim kartını bu an için alamadı ve seçim kartının alınması için Komisyonu gözden geçirmesi için doğru zamanı beklediğini ve “gelecek seçimde doğru kişiyi seçeceğimi” umduğunu söyledi.

“Hiç kimse yıllardır bize gelmedi, ama yeni yüzleri günlük olarak görüyoruz ve adaylar oy toplamak için kampları ziyaret ediyor.”

Kerkük, Nisan 2018, Lailan Kampında Yerlerinden Edilen Kişiler Seçim için başlıca talepleri evlerine dönmek. Fotoğraf: Karwan Salihi

Irak Seçimleri Bağımsız Seçim Komisyonu’nun istatistiklerine göre, toplam 24 milyon seçmen arasından, üç milyon ve 300 bin kişi ve (1997, 1998, 1999, 2000) yıllarında doğumlu olan vatandaşlar ilk kez oy verme hakkına sahipler.

21 yaşında bir kadın, ama daha büyük gösteriyor, çünkü göçmen olmanın sıkıntılarını ve endişelerini dile getirdi, Tüm bunları yıllarca ve şimdiki görevliler tarafından ihmallerine yanıt olarak ve “hiçbir aday kampta bir gece geçiremez” dedi.

İlk seçime katılabileceği umudu ve talepleri “Umarım kimsenin oyu satılmaz, bu yüzden evlerimize ve yaşamlarımıza dönebilmek için gerçek temsilcimizi belirleyebiliriz, istikrar sağlamak için”.

Uluslararası Göç Örgütü’nün en son istatistiklerine göre, Irak’taki yerinden edilmiş kişilerin sayısı, kamplarda yaşayan ya da asıl bölgelerinden uzak iki milyondan ve 500 binden fazla.

Seçimlerde ilk defa yer alan 19 yaşındaki Rafi Hamid, “Eski yüzleri değiştirmeye ve yeni insanlarla gerçek yaşamda bizi temsil edecek olan halkı seçmeye gönüllü olarak katılacak olan seçimlere katılacağım.” dedi.

Bu genç adam son dört yıl içinde pek çok sıkıntı yaşadıklarını ve Deaş’ın ilçeye girmesinden dolayı Hawija’dan kaçtıklarında kaybettikleri her şeyi, kamp hayatının hapis cezası gibi olduğunu ve terk etmelerine izin verilmediğine inanıyor.

“Şu an için iyi bir şey görmedik ve umarım önümüzdeki seçimlerin öncekilerden daha iyi olacağını umuyorum” dedi.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (BYSK), göçmenler için dört farklı yol sağladı: Bazıları modern biyometrik kartlarla katılıyor, diğerleri ise elektronik kart, kısa süreli kart veya şartlı oylama ile katılacak.

Ahmed Matar, seçimlere ilk kez katılmış olmasına rağmen, hükümetin ve adayların vaatlerinin umudunu yitirmiş ve bir sonraki seçimlerde oy kullanabilmesi için başkalarının oy kullanmasına izin vermemiştir.

Irak Temsilciler Meclisi seçimleri yasasına göre ve 22-1’de Meclis tarafından oylanan Irak hükümeti, seçimlere güvenli bir ortam sağlamak, göçmenler kendi bölgelerine geri dönüşünü sağlamak, tüm vatandaşların seçimlere katılımını sağlamak da dahil olmak üzere tüm illerde seçim sürecini düzenlemek için sekiz nokta uygulamaya karar vermiştir.

Bir sonraki seçimlere sabırsızlıkla bakacak olan ve ilk kez sesini kullanabilmek için sabırsızlanan genç kız Riham Ahmed, seçmenlerin daha iyi oy vermesi ve yetkililer üzerindeki baskıların bir parçası olması ve siyasi partilere hitap etmesini umut ediyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15496

Photo Gallery

292 views
Print This Post Print This Post