Kadın adaylar kişisel teröre maruz kalıyorlar

Posted: May 1, 2018 at 2:13 pm

Bağdat, 15 Nisan 2018, Irak parlamentosu seçimleri için propaganda kampanyasının başlatılması. Fotoğraf: AFP

Narin Rostam-Erbil-KirkukNow

Irak parlamentosunda Nasır ittifakı adayı olan İntisar Muhammed Casım’a ait uygunsuz bir video sosyal medya’da paylaşıldı, bu olay ilk kadın adayın Irak parlamento seçim rekabetinden çekilmesine neden oldu.

Bağdat’taki Mustansiriya Üniversitesi’nde İktisat ve İdare Profisörü olan Intisar,19 Nisan 2018 Perşembe günü yaptığı açıklamada videoyla ilgili,”Montaj video” dedi, daha sonra Haider Abadi ve Yüksek Seçim Komisyonu liderliğindeki (Nasr) listesinin seçimiyle seçim yarışından çekilmeye karar verdi.

Seçimlerde geri çekilen ilk kadın adayıdır, Sosyal paylaşım sitelerinde videosu yayınlanmasından sonra seçimlerden geri çekildi, ayrıca tehditlere ve şantaja maruz kalan ilk kadın adayı değil.

Seçim kampanyasının ilk günlerinden beri yarı çıplak fotoğraflar ve aile videoları yayınlandı. Süleymaniye vilayetindeki Kürdistan Demokratik Partisi adayı Heşu Rebwar, bir basın toplantısına zorlandı ve sosyal paylaşım sitelerinde ve bilinmeyen sayfalarda onu sindirmek için bu girişimlerdeki kızgınlığını dile getirdi.

Heshu, “Bu insanlar itibarımı lekelendirmeye çalışıyorlar, resimlerimi ve kişisel videoları içeren telefonumu çaldılar ve hesaplarım sosyal paylaşım sitelerinde çalındı.” dedi. Buna ek olarak, “bu girişimlere rağmen beni seçimlerden durduramazlar ve devam edeceğim,hatta telefonumu ve hesaplarımı sosyal ağ sitelerinde istemiş olsalar bile, onlara verirdim, çünkü telefonumda sadece aile fotoğrafları var.”

Adımı kötüye kullanmak ve beni lekelemek istiyorlar, kişisel fotoğraflarımın olduğu ve ailevi videolar olduğu şahsi telefonumu çaldılar

Irak’taki kadın adaylar, kişisel videolarını sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmasından bu yana iftira ve kişisel terörizm için kampanya yürütüyorlar.

Bazı adaylar da pazarlarda ve kamusal alanlarda iftiraya maruz kalmış ve kimliği belirsiz kişiler portrelerini ve posterlerini yırtmışlardır.

Erbil il meclisi üyesi ve Irak parlamentosunun Değişim Hareketi adayı olan 30 yaşındaki Hevi Hayaf, 21 Nisan’da Erbil’de bir çarşı gezdikten sonra kendisine karşı bir takım gençler slogan atmışlar.

Hevi kişisel hesabından, “Onların arkasında otorite var. Otorite kadın devriminden korkar, çünkü kadın devrimi en etkilidir. ” dedi.

“Seçim kampanyasının ilk gününden beri, bir dizi insan posterlerim ve afişlerim sokaklarda ve halka açık yerlerde asılıyor, ancak bu tehditler benim kariyerime devam etmemi engellemiyor” dedi.

Erbil Emniyet Müdürü Abdül Halik Talat, “Hevi Heyaf adayı meclise ulaşmak için bu şekilde oy almak istiyor” dedi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki seçim kampanyalarının başlamasından önce, Kürdistan Bölgesi’ndeki Bakanlar Konseyi Kadın İşleri Yüksek Konseyi, iftira ve iftira için adayların maruz kalması konusunda uyarıda bulundu ve Konsey, iftiraya tabi olan herhangi bir adayı savunmaya hazır olduğunu ifade etti.

KirkukNow ile yapılan bir röportajda meclis üyesi Kosar Karim, “Kadınlar hükümete ve iktidara katılma hakkına sahipler” dedi. Bazı kadın adayların Konseyimize şikayette bulunduklarını ve konuyla ilgili gerçekleri ele almak için sorunlarını takip ettiklerine dikkat edin, çünkü bir dizi aday bu propaganda için bu konuları istismar etmeye çalışmıştır. ”

Birleşmiş Milletler Irak’a Yardım Misyonu (UNAMI), özellikle kadın adaylar olmak üzere önümüzdeki seçimlere adayları hedef alan karalama kampanyalarını saldırıları kınadı ve siyasi partileri ve genel Irak toplumunu demokratik süreci zayıflatacak bu kaba eylemlere karşı durmaya çağırdı.

Kadın adaylar Kadın İşleri Yüksek Kurulu’na şikayette bulundular.

Seçim kampanyasının ilk günlerinde Süleymaniye’de Kürdistan Ulusal Birliği (KYB) başkanı Jwan İhsan ve Süleymaniye’deki Kürdistan Demokrat Partisi adayı Heşu Rebwar, Kürt kanalında (Rudaw)’da bir televizyon programına katılırken hakarete maruz kaldılar.

TV şovunun sunucusu (10 Soru) Ranj Sangawi, misafirin Irak’taki İnsan Hakları Bakanı’nın amirlerini onaylayıp onaylamadığına dair defalarca soru sorduktan sonra, Jwan İhsan “Onaylamıyorum” dedi. Ancak Sangawi, “Irak’ın bir İnsan Hakları Bakanı’nın olmaması gibi bir soru da, üzgünüm.” dedi.

Irak’taki İnsan Hakları Bakanlığı 2015 yılına kadar varlığını sürdürmüş, daha sonra bağımsız bir yapıya dönüşmüştür. Jwan İhsan, İnsan Hakları Komisyonu başkanını kastettiğini, ancak sosyal paylaşım sitelerinin sayfalarının Kürdistan Ulusal Birliği’nin başını eleştirmeye başladığını açıklamıştır, aynı programlarda benzer bir pozisyon için aday Heshu Rebwar.

Sulaymaniyah vilayetinden Kürdistan Demokrat Partisi’nin  adayı Dr.Viyan Muhammed, “Her gün sosyal paylaşım sitem hakkında rahatsız edici açıklamalar görüyorum, en fazla oyu almak için adayların siyasi partiler arasında rekabet vergisi ödemesi kolay değil” dedi.

Aday Dr.Viyan Muhammed, “Parlamentoya yetecek kadar oy alan kadınlar, kişisel teröre maruz kalan kadın politikacıları hedef almamalı ve bu çok zor” dedi.

ئەمڕۆ 21/4/2018 بازاڕی نیشتیمان لە هەولێرەکەم لوتکەی ئەدەبی بەڵتەچیەکانی دەسەڵات

Geplaatst door Hevi Hayaf op zaterdag 21 april 2018

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15507

Photo Gallery

3,915 views
Print This Post Print This Post