Kerkük’te 14 yaşındaki yezidi kız bir grup silahlı kişilerin elinden kurtarıldı

Posted: May 4, 2018 at 7:16 pm

Şehan, 15-8-2017, Yezidilerin toplu cinayet yıl dönümü Koço köyünde, fotoğraf: Muhanned Sincari

Karwan Salihi-Kerkük

Perşembe günü 3 Mayıs tarihinde 14 yaşında bir yezidi kız Kerkük emniyet güçleri tarafından kurtarıldı ve ailesine teslim edildi.

Kerkük emniyet merkezinde bir kaynağa göre bir sorumlu isminin yayılmasını istemedi ve KirkukNow’a ” üç gün bilgi topladıktan sonra Kerkük’te bir grubu takip ettik ve terörist oldukları ortaya çıktı gözaltına alındılar ayrıca yezidi bir kızı alıkoymuşlar” dedi.

2014 yılın ortasında Deaş’ın Naynawa Sincar ilçesine girdiklerinde 14 yaşındaki yezidi kız bu örgütün eline düşmüş ve 1 Mayıs Kerkük’te kurtarıldı, diyerek sözlerine ekledi.

O kaynak grubun Kerkük şehrine nasıl girdiğiyle ilgili fazla bilgi vermedi.

Perşembe günü 3 Mayıs’ta kızın ailesi Kerkük emniyetine gelip kızlarını aldılar.

Yezidiler, Hristiyanlar,Kakayiler,Türkmenler Deaş tarafından en çok saldırı ve çatışmalara maruz kalan topluluklardır, 400 binden fazla aile göç etmek zorunda kaldılar, Deaş’ın 2014 yılında Sincar ilçesini ele geçirdikten sonra.

Kürdistan bölgesel hükümetinin yezidi vakıf bakanlığının yaptığı istatistiklerine göre Deaş’ın 2014 yılında Sincar ilçesini ele geçirdikten sonra Yezidilerin çoğu Deaş tarafından kaçırıldı, kaçırılan insanların çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor, altı bin 417 insan kaçırıldı ve bu rakamdan şimdiye kadar üç binden fazla insan kurtarıldı ve yarısıda izlerine henüz ulaşılmamış.

Sincar ilçesi ( 120km uzaklığında Musul’un batısında), 3 Ağustos 2014 yılında Deaş bölgeyi ele geçirdi, 13 Kasım 2015 yılında tekrar kontrol edildi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15535

Photo Gallery

339 views
Print This Post Print This Post