Yüz binlerce Feyli Kürt, Irak Parlamentosu’nda temsilci bulacak

Posted: May 4, 2018 at 11:26 pm

Kerkük, Nisan 2018. Irak parlamento seçimlerinin seçim kampanyaları. Fotoğraf: Karwan Salihi

Narin Rostam-KirkukNow

Feyli Kürtler, ilk defa bu bileşen için bir kota yerleştirildikten sonra, Irak Temsilciler Meclisi’nin oylarıyla bir temsilci seçecek.

Parlamentonun önümüzdeki dönemde illere ayrılan 329 sandalye ve dokuzunun da Irak parlamentosu seçim yasasına göre kota koltukları olacak. Kota koltuklarından biri Feyli Kürtleri içindir.

Feyli kadın şairi Zamya Mlkshani şöyle dedi: “Feyli Kürtlerinin çektiği acılar doğuştan başlıyor, bizler Kürtleriz, Irak Parlamentosunda varolup sesimiz var ve yoksun haklarımızı telafi ediyoruz.”

Feyli Kürtlerinin Irak’ta 800 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir ve bu bileşenin çoğunluğu Diyala topraklarında, Bağdat’ta ve Wasit eyaletinde yerleşiktir.

Bağdat’taki KYB iletişim yetkilisi Sadun Feyli, Feyli Kürtlerinin Şii kontrolündeki topraklarda ikamet etmesinden dolayı, daha önceki seçimlerde Şii daha fazla oy aldıklarını ve milliyetçilik üzerinden mezhep kazandığını söylüyor.

Bağdat, 2017. Irak Temsilciler Meclisi’nin toplantısı. Fotoğraf: Irak Medya Temsilcileri Konseyi

Altı bağımsız adayın yanı sıra Feyli Cephesi, Feyli Birliği Toplantısı ve Irak Feyli koalisyonu olmak üzere üç koalisyon ve listeden altı aday, 12 Mayıs’ta yapılacak Irak parlamento seçimlerinde Wasit eyaletindeki bir Feyli kota toplantısında yarıştı.

Sadun ayrıca şunları söyledi: “Kürtler, seçimlere Bağdat için bir listeyle katılmayacak, bu da Kürtlerin bölgedeki oylarının azalmasına neden oldu. 2005’teki ilk Irak seçimlerinde, tüm Kürt siyasi partilerin seçimlere tek bir listeye katılmasıyla çok sayıda oy aldık ve daha da güçlendi. ”

Baas rejimi sırasında, Feyli Kürtler yurttaşlıklarını sınır dışı etme ve Şii oldukları için vatandaşlıklarını geri aldılar. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, 2010 yılında davasını soykırım olarak yayınladı.

Siyasi analistler Ali Ahmad Feyli (Yaş 54) Feyli Kürtlerine bir kota sandalyesi ayırmanın son yıllarda yapılan tek gayretli girişim olduğunu düşünüyor ve şöyle diyor: “Irak parlamentosunda temsilcimiz olması bizim için çok önemli. Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin unuttuğumuz ihtiyaç ve taleplerimizi meclise hatırlatmaktır ” dedi.

Irak parlamentosunda varoluşumuz ve sesimiz olsun ve yoksun haklarımızı tazmin etmek bizim hakkımızdır.

2003 yılında Baas rejiminin çöküşünden ve Irak’a dönüşünden sonra Feyli Kürtleri tehditler yaşadı ve ülkeyi tekrar terk etmeye zorlandı. Geçen yılın eylül ayında yapılan Kürdistan referandumunda özellikle Bağdat’ın Feyli Kürtleri baskı altına alındı.

Referandum sırasında tehdit edilmemizin sebebi, mezhep inancımız değildi, sadece Kürt olduğumuz için tehdit edildik.”

Ali Feyli, Kürt Bölgesi yetkililerinin Feyli Kürtleri meselesindeki rolünden endişe ediyor ve şöyle diyor: “Kürdistan’ın siyasi partileri, bizi, Bakanlar Konseyi ve diğer hükümetlerin kendi kadrolarında konumlandırmak zorunda kalırken, seçim kampanyasının bir aracı olarak davamızı kullanıyor.

Hem Kürdistan parlamentosunda hem de il meclislerinde Feyli Kürtlerine tahsis edilmiş bir koltuk bulunmamakla birlikte, Irak’ta Temsilciler Meclisi’nde ve hem Bağdat hem de İltica illerindeki il meclislerinde kontenjanları bulunmaktadır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15539

Photo Gallery

875 views
Print This Post Print This Post