100 aday dokuz Kota sandalyesi için yarışıyor

Posted: May 7, 2018 at 1:39 am

Musul, 7 Mart 2010, Irak'taki parlamento seçimlerinde, yaşlı bir vatandaş seçimlerde oy verdi, Fotoğraf: Metrografi Ajansı

Omer Sabir-KirkukNow

12 Mayıs’ta yapılacak olan Irak parlamento seçimleri için tek kişilik liste ve 20 ittifaktan fazla ve yaklaşık 100 adayla birlikte dokuz  Kota sandalyesi için yarışıyorlar.

Irak parlamentosu seçim kanununa göre parlamento sandalyeleri 329 sandalyeden oluşuyor, 320 sandalye illere ayrılmış, dokuz sandalyede Kota için ayrılmış, beşi Hristiyanlar için birer sandalyede Sabia Mendailer, Yezidiler, Şebek ve Feyliler için ayrılmış.

Hıristiyanlar yedi liste ve 68 adayı paylaşıyor

Kota koltuklarının çoğuna sahip olan Hıristiyanlar, üç ittifak ve dört siyasi oluşumla rekabet ediyor ve kota koltuklarını kazanmak için 68 aday var.

İttifaklar, Halk Keldani, Süryani ve Süryani Konseyi, Süryani toplanma Hareketi ve Babilion Hareketi’nden oluşuyordu.

Dört siyasi oluşum, Ulusal Beit Nahrain Birliği, Keldani ve Süryani Örgütü, Komünist Parti, Warka Listesi ve Demokratik Beit Nahrain partisinden oluşuyor.

Keldani İttifakı, Keldani Ulusal Konseyi, Keldani Demokratik Birlik ve Keldani Birliği ile Asur Demokratik Hareket İttifakı ve Asur Ulusal Partisi’nden oluşmaktadır.

Her bir valilik için (Erbil, Dohuk, Kerkük, Nineve, Bağdat) illerinin her birinde bulunan Hıristiyanlara beş kota sandalyesi ayrılmıştır.

Kerkük, Kerkük’teki kutsal kalp kilisesi. Fotoğraf: Karwan Salihi

Sabyanlar; bir koltuk için altı aday

Irak seçim yasası, Bağdat’ta Sabyanlar için kota payı olarak bir koltuk tahsis etti.

Koltukta yarışmak için hiçbir ittifak ya da siyasi blok kaydedilmemiştir, ancak altı aday kendilerini koltukta yarışmak için bireysel varlıklar olarak kaydetmiştir. Bağdat’taki adaylar Salam Na’em Atiya, Naufl Nashi, Rahim Lu’aibi, Raad Jabar, Lamia Shawi ve Hars Shanshil’dir.

Sabyan, Mezopotamya’nın en eski dini, daha özel olarak da Irak’ın güneyindeki Ur kentinde ve bataklıklarda kabul edilir. Onun takipçileri çok sayıda tören, ritüel ve bağımsız normlara sahiptir.

Feyliler; 12 aday bir koltuk için yarışıyor

Irak’ın bu yılki parlamento seçimlerinde, Feylilerin Wasit ilinde bir kota yeri var, oysa geçmişte yoktu.

Feyli Cephesi, Feyli Birlik Toplantısı, Iraklı Feyli İttifakı, altı bağımsız adaydan oluşan üç ittifak ve siyasi oluşum, bir kota oturumu için yarıştı.

Adayların toplam sayısı 12’ye çıktı, hepsi de Wasit eyaletinde.

Şebek; bir koltuk için beş aday

Shabak bileşeni, birkaç varlık ve birey için yarıştığı Naynawa eyaletinde bir kota koltuğuna sahiptir. Bireyler ve bireyler aynı koltuk için beş aday ile Ahrar Şahar Hareketi, Qusai Abbas, Salih Muhammed, Saad Salim Sultan’dır.

Buna rağmen, Şebek Demokratik Buluşması, Naynawa’da iki aday ile Fatih İttifakına katılarak, kota sisteminin dışında daha fazla meclis toplantısı yapmak istiyor.

Şebekler, çoğunlukla Kürdistan bölgesi ile Musul şehri arasındaki Ninawa’da yaşayan bir Irak unsurudur.

Yezidiler; altı aday bir kota koltuğunda yarışıyor

Şekhan 17 Nisan 2018, Yezidilerin kırmızı lahit töreninde Lalish tapınağında. Fotoğraf: Muhannad Sinjari.

Çoğunlukla Ninawa eyaletinde yaşayan Yazidiler eyalette bir kota koltuğu alırken, birkaç blok ve varlıklar bunu kazanmak için yarışıyor.

Taraflar ve bloklar, Yezidi İlerleme Reformu ve İlerleme Hareketi, Ezidi İlerleme Partisi, Altı aday tarafından belirlenen koltukta özgürlük ve Yezidilerin Demokrasi Partisi’dir.

Kota sistemi çerçevesi dışında, Demokrat Yazidi Partisi, ilanda 31 sandalyeyle yarışacak 16 adayla birlikte, Ninawa eyaletinde sıradan bir parti olarak kaydedildi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15543

Photo Gallery

1,105 views
Print This Post Print This Post