Ulusal Kürdistan: Irak hükümetiyle diyalog için şartlarımızdan biri olan Kerkük valisidir

Posted: May 23, 2018 at 8:24 pm

Kerkük, 17 Mart 2010, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin bir takım destekçileri, partinin 2010 seçimlerindeki zaferi vesilesiyle Kürdistan Yurtsever Kürsüsü Genel Sekreteri Celal Talabani'nin resmini öpüyorlar. Fotoğraf: Metrografi Ajansı

Kerkük_KirkukNow

Kürdistan Yurtseverler Birliği, Kerkük valisinin, Ulusal Birliğin payı olan Irak hükümeti ile diyaloga başlama şartlarından biri olacağını açıkladı.

Bu, Kerkük’teki Temsilciler Meclisi’nin parti listesinin başkanı Rebwar Taha, Kerkük Merkez Müdürü ve Aso Mamand da dahil olmak üzere bir takım parti liderleri için Kerkük’teki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Siyasi Bürosu’nun inşasında 22-5 Salı günü düzenlenen bir basın toplantısında geldi.

Mamand konferans’ta “Kerkük valiliğini eyaletteki Kürtlerin çıkarlarını korumak için en kısa zamanda bir toplantı yapmak için kardeşlik listesini talep ediyoruz.” Dedi.

“Yurtseverler Birliği’nde Kerkük valisinin bir sonraki Irak hükümeti ile diyalog için bir şart olmasını istiyoruz, çünkü bu bizim hakkımızdır ve bundan ödün vermeyeceğiz.” diye ekledi.

Bu, Rakan Said Cuburi’nin, Kerkük valisinin ve 16 Ekim olaylarının ardından Irak başbakanının emrettiği bir ajansın görevlerinin alındığı tarihte geliyor.

Kürdistan Ulusal Partisi, Kerkük valiliğini il meclisi aracılığıyla geri getirmeyi amaçlamaktaydı, ancak bütün girişimleri, Kürdistan Demokratik Konseyi oturumlarının payının ertelenmesi kardeşlik listesinin çoğunluğunun boykot edilmesi nedeniyle başarısız oldu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15609

Photo Gallery

242 views
Print This Post Print This Post