14. gün için ..Kerkük şehrinde seçim sonuçlarına karşı devam eden gösteriler

Posted: May 26, 2018 at 1:33 am

Kerkük, 12-5-2018, Temsilciler Meclisi seçimleri için genel seçimlerin başlaması, Fotoğraf: Karwan Salihi

Kerkük-KirkukNow

14 gündür, 12 Mayıs 2018’de yapılan parlamento seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek için Kerkük şehrinde oturma eylemleri ve gösteriler devam ediyor.

Türkmen kuvvetleri Kerkük’te sivil itaatsizlik ve siyasi sürecin boykot taleplerini artırdı.

Perşembe akşamı Türkmen partileri son gelişmeler hakkında bir basın toplantısı düzenlediler ve oturma eylemlerinin seçim sonuçlarına barışçıl bir şekilde devam ettiğini belirten bir bildiri yayınladılar.

Bildiride, “İyi niyetimizi bekliyoruz ve başbakanın soruşturmayı yürütmesi, sahteciliğin ortaya çıkarılması ve gerçekleri göstermesi için oluşturduğu komitenin faaliyete geçmesini bekliyoruz.” dedi.

Kerkük’te genel olarak onbinlerce insanın ve Türkmenlerin özellikle de Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Uluslararası Kriz Grubu’ndan gelen temyizlerin ardından özellikle fonların manuel olarak sayılması ihtiyacının hakaret edilmesi durumunda göstericilerin tüm anayasal ve yasal yöntemleri yürütebileceklerini belirtti.

كركوك مؤتمر صحفي للاحزاب التركمانية حول اخر التطورات الانتخابية وترقب اعلان عصيان مدني في كركوك ومقاطعة العملية السياسية..كۆنگره‌ی رۆژنامه‌وانی حزبه‌ توركمانییه‌كان ده‌رباره‌ی دوایین هه‌ڵوێستیان له‌سه‌ر ئه‌نجامه‌كانی هه‌ڵبژاردن و مانگرتن و خۆپیشاندانه‌كانی له‌ كه‌ركوك Canlı – KerkükKerkük ilinin ve siyasi sürece sivil itaatsizlik seçim ve beklenti ilanının son gelişmeleri Türkmen partilerin Basın Konferansı ..

Geplaatst door KirkukNow op donderdag 24 mei 2018

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (BYSK) 21 Mayıs’ta Komisyona sunulan şikayetleri gözden geçirdikten sonra, beş ilde 103 seçim merkezinin sonuçlarının iptalini açıkladı.

Irak parlamentosu seçimleri 12 Mayıs’ta ülkede ilk defa uygulanan elektronik oylama sistemi ile gerçekleştirildi.

Seçimlerin ilk sonuçları, özellikle Kerkük’te, Arap, Kürt ve Türkmen partilerinin, Kürdistan Yurtsever Birliği lehine bir ihlal sürecinin var olduğunu iddia ettiği ve dolayısıyla suçlamaları reddettiği Kerkük’te bir itiraz dalgasıyla karşı karşıya kaldı.

Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği (BYSK) Cumartesi günü, seçimden bir hafta sonra Irak parlamentosu seçimlerinin nihai sonuçlarını açıkladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15631

Photo Gallery

519 views
Print This Post Print This Post