Deaş, Dakuk’ta Kakaiyi bileşenini hedefliyor

Posted: June 3, 2018 at 4:09 am

Kerkük, Mayıs 2018, Zanqar köyü, Kakayilerin çoğunlukta yaşadığı köy, Fotoğraf: KirkukNow

Kerkük-KirkukNow

Seyid Galip Veli (70 yaş) Mayıs ayında Dakuk’taki Zankar köyünde evini boşaltıp köyü terketti, dört bombanın gömülmüş halde patlamasından sonra ve Deaş’lıların sürekli köyü işgal edip köy halkını tehdit ettikleri için köy halkı köyü terketmek zorunda kaldı.

Seyid ” Zankar köyünde kalsaydım ölecektim belkide, kendi köyüm olmasına rağmen ancak hayatımız tehlikedeydi ve Deaş’lılar hergün gelip bizi tehdit ediyorlardı ve hergün bomba yerleştirip patlatıyorlardı, bu yüzden Dakuk’a geldim” dedi.

Zanqar köyü ve çevresindeki köyler Kakailer tarafından iskan edilmiş, Deaş tarafından tehdit edilmiş ve örgütün militanlarının faaliyetleri bu aylarda birkaç aydır artmıştır.

Bu yıl 25 Nisan gecesi, çiftçilerin yaşadığı Dakuk ilçesine bağlı Haftagar köyü,  Olay, dört yıl önce Kerkük’ün güney bölgelerine Deaş’ın geldiği güne benziyordu.

Dakuk bölgesinin (Kerkük’ün 44 km güneyindeki) köylerinde yaşayan Kakailer, Deaş’ın gelmesine karşı güvenlik güçlerinin acil yardımını talep ediyorlar.

Kerkük, Daquq bölgesi yakınında geleneksel bir kıyafet giyen Kakayi vatandaşı, fotoğraf; KirkukNow

Irak’taki Kakayi aşiretinin başı olan Serdar Ercuman Ağa, Kirkuk Now’a şunları söyledi: “Kakayilere karşı tehditlerin artmasından korkuyoruz, 12 Mayıs’ta, Deaş örgütünün, yol kenarındaki bombaları ana yollara yerleştirerek vatandaşların oy kullanmasını engellemeye çalıştı. Bazı vatandaşları öldürmek ve yaralamak, gerçek şu ki çocuklarımızın hayatı tehlikede.”

Serdar Ağa, “Bölgeye güvenlik güçleri göndermek için güvenlik ve hükümet yetkililerini ziyaret etmek üzere bir grup kurmaya çalışıyoruz, aksi takdirde çocuklarımızın hayatlarını riske edemeyiz ve bu konuda bir pozisyonumuz olacak.” Dedi.

Beş ay önce Dakuk bölgesinde Deaş örgütü tarafından kaçırılan Kakayilerden iki kişi vurularak öldürülmesinin video’sunu  yayınladıktan sonra Kakayilerin korkusu arttı.

Kakai kültürünün gelişmesi için Mirpa örgütünün bir memuru olan Receb Asi Al-Kakai, “Köylerdeki güvenlik durumu önemli ölçüde kötüleşti ve bu bölgeler büyük bir güvenlik boşluğundan acı çekti” dedi.

Kakayilerin yoğun olduğu köylerdeki durum gün geçtikçe daha da kötüleşiyor

Receb Kakayi’nin inancında, “Kürt milliyetçiliği ve Kakayileri hedef alan kendi dinleri”.

Kakayilerin Irak ve Kürdistan bölgesinde çeşitli bölgelerde yaşamakta; Süleymaniye vilayetinde, Kerkük ve Halepçe bölgesinde ve Nineveh Ovası’nda Qarkuş bölgesinde, Erbil ilinde ve Diyala vilayetinde Hanakin, Mandali ve Jalawla ilçesinde gayri resmi istatistiklere göre yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Irak genelinde Kakailerin sayısı yaklaşık 100.000 kişidir.

Bu bileşen, Türkmen, Hıristiyan, Yezidiler gibi diğer azınlıkların geri kalanı gibi, 2014’ün ortalarında Deaş tarafından 2017’nin sonuna kadar suistimale ve yer değiştirmeye maruz kaldılar ve bazı aileler hala yerinden edilmişler.

Dakuk köylerindeki Kakayilerin mevcut durumu, Deaş’ın Kerkük’te Hawija’ya girip Dakuk’a doğru hareket ettiği 2014’te bölge aynı şartlardan geçiyor.

Kerkük’ün güneyinde Deaş tarafından iki Kakayi vatandaşın öldürülme sahnesini gösteren bir video

Azad Rashid, Zankar köyü Muhtarı KirkukNow ile yaptığı röportajda, “Zankar köyünün sakinleri olarak, ilgili makamların bölgeye asker göndererek yanıt vermemesi durumunda, köyden ayrılmaya karar verdik, çünkü Deaş vatandaşları tehdit ediyor ve kakailerin tek yolu mücadele etmek ya da bölgemizden göç etmektir.” dedi.

Kakayilerin tek yolu kendilerini savunmak ya da göç etmek

Köy muhtarı istatistiklerine göre, son on gün içinde, Kakayiler’in yaşadığı köylerde dört bomba patladı ve bazı vatandaşları öldürdü ve yaraladı.

Azad Rashid, “Köyde yaşayan 82 aileden 20 tanesi, Dakuk ve Kerkük yönünde terk edildi.” dedi.

Şu anda bölgeye güvenlik güçlerinin gönderilmesine karar verilmemesi üzerine, Haşdi Şabi’nin Babilyon Tugay lideri Umid Hasan KirkukNow’a, “ Deaş’ın köylere girip terörist operasyonlar yürütme noktasına ulaştığını” söyledi.

Umid Hasan “Bölgenin geniş alanı yüzünden, 16 Ekim 2017’den önce tüm bölgeyi koruyamayız ve Irak kuvvetlerinin Kerkük’e dönüşü, bölgedeki güvenlik dosyası Peşmerge güçlerindeki üç tugayı yönetiyordu.” dedi.

Bölgedeki güvenlik dosyasını elinde bulunduran Babilyon Tugayı, Federal Polis Komutanlığının ek birlikler göndermesini talep ediyor.

Kakayiler ya kendilerini savunmak için ya da güvenli bir bölgeye gitmek için acil güvenlik önlemlerini bekliyorlar.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15650

Photo Gallery

388 views
Print This Post Print This Post