Kerkük petrolünün İran’a ihracatı durdu

Posted: June 9, 2018 at 1:47 am

Kerkük, 2016, Kuzey Petrol Şirketi, Fotoğraf: Karwan Salihi

Karwan Salihi-KirkukNow

Kerkük petrolünün İran’a ihracatı, ildeki petrolün havza ile sınırlı bir süre için ihracatı Iraklı ve İranlı tarafların sorunları çözmek için teknik müzakerelere başlaması planlanıyor.

Irak Petrol Bakanlığı ile İranlı muadili arasında yapılan bir anlaşmaya göre Irak ile İran arasında Kerkük bölgelerinden İran’a petrol ihracatı konusunda bir ön anlaşma imzalandı.

Irak Petrol Bakanlığı resmi sözcüsü KirkukNow’a yaptığı açıklamada, “Bakanlık, Kerkük petrolünü İran’dan tankerlere ihraç etmek için yapılan bütün hazırlıkları tamamladı. Geçmişte, bir takım havzalar İran’a yol ve yolların nasıl belirleneceğini belirlemek için gönderildi.”

“Tüm önlemler tamamlanırsa, resmi olarak Kerkük tarlalarından petrol ihraç etmeye başlayacağız” dedi. “Bu prosedürler, akiferlerin yollarının çok sert olduğu ve ihracat güvenliği için çalışılması gerektiği için akiferlerin yollarıyla ilgili.”

Irak petrol bakanı 10 Aralık 2017’de açıkladı, Irak ile İran arasındaki anlaşmanın ayrıntıları Irak’ın Kerkük tarlalarından İran’a petrol ihraç etmesini 30-60 bin varil seviyesinde bir petrol boru hattının genişletilmesi tamamlanıncaya kadar havza ile arttırılabilir.

Irak petrol bakanı, Reuters ‘e verdiği röportajda, Irak ve İran’ ın İran Petrol Bakanlığı haber ajansının aksine “lojistik engeller” nedeniyle ham petrol için bir değişim başlatmadığını söyledi.

“7 ay önce İran’a Kerkük petrolünü Kermanshah’daki bir rafineriye tedarik etmek için imzalanan bir anlaşmamız var ve bu miktarların güneydeki ihracat kaynaklarına denkliğini alacağız … Şimdiye kadar, lojistik engeller yüzünden, sözleşmenin uygulanması gecikti … Şimdi, uygulamanın son aşamalarındayız. Lojistik engeller kaldırıldığında, uygulama yapılacaktır. ”

Kerkük’teki petrol sektöründeki resmi bir kaynağa göre (Kirkuk Now)’a ; Kerkük petrolünü bir havza yoluyla İran’a ihraç etti ve çeşitli sorunların varlığı nedeniyle ihracatı durdurdu.

Kaynak, “Petrol ihracatının durmasının temel sebebi teknik ve idari sorunlardan kaynaklanıyor. Sorunun önümüzdeki birkaç gün içinde ele alınması bekleniyor ve ihracat yeniden başlayacak” dedi.

Kerkük, 2011, Irak’ın kuzeyindeki petrol üretim ve ihracatını denetleyen Nafz El-Şimal Şirketi, fotoğraf: KirkukNow

Irak kuvvetleri Kerkük ve Bağdat arasında Ermenistan ile Bağdat arasındaki diğer ihtilaflı bölgelere geri döndü ve Peşmerge güçlerinin bu bölgelerden çekilmesinin ardından “petrol otoritesinin empoze edilmesi” ve bu tarihten sonra Kerkük-Türkiye hattı üzerinden Ceyhan Türk limanına petrol ihraç etmeyi bıraktı.

Kerkük il meclisi petrol ve enerji komitesinin üyesi olan Cemal Mawlud Babir, “Petrol ve enerji komitesi üyeleri olarak, sadece (eyalet petrol ihracatıyla ilgili haberler) duyduk, fakat konu hakkında resmi bir şey almadık” dedi.

16 Ekim olaylarından sonra, bir kısım üyelerinin Kürdistan Bölgesi’ne göç etmesinden sonra Kerkük İl Konseyi’nin işi bozuldu.

Aynı konseyin petrol ve enerji komitesi üyesi Necat Hüseyin, Kerkük Nao’ya “yaklaşık altı ay önce, bir cumhurbaşkanının yokluğu ve konsey üyelerinin sayısı nedeniyle komitemiz donmuştu.”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi geçtiğimiz Mayıs ayında Kerkük petrolünü boru hatları üzerinden federal hükümetin Ceyhan limanına ihraç etmeyi önerdi, ancak şimdiye kadar bu konuda ciddi görüşmeler yapılmadı.

Geçmişte, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Kerkük’teki Havana ve Bay Hassan petrolü tarlalarını kontrol etti ve Baba, Jambur ve Habazah kubbesinin alanları federal hükümetin kontrolü altındaydı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15672

Photo Gallery

345 views
Print This Post Print This Post