“Patlamalar sona ersin, Meyada geri dönsün”..
Bayram coşkusu elinden alınan genç kızın hikâyesi.

Posted: June 14, 2018 at 1:56 am

Kerkük 2017, Üniversitede Mayada'nın mezuniyet töreni, fotoğraf sosyal resmi paylaşım sitesi (Facebook)'tan alıntı

Karwan Salihi – KirkukNow

Meyada, teyzesiyle birlikte dedesinin evinde beraber güldüler ve Meyada’nın sevdiği yemeklerle iftar için yemek hazırladılar.

Meyadenin sevdiği yemeklerden hazırladılar, yemekleri iftar için Meyade ve teyzesi Ahlamla birlikte hazırladılar, birlikte dua edip ezanın okunmasını beklediler oruçlarını açmak için.

Bayram hazırlıkları için yemekte konuşurlar, yeni kıyafetler almak, evi temizlemek, ve misafirler için şeker almak.

Meyade Hamid 25 yaşında, iftardan sonra ve biraz dinlendikten sonra annesi ve 14 yaşındaki kız kardeşiyle beraber dedelerin evinden çıkarak bayram alışverişi için pazara gittiler, ve teyzesi Ahlamda onları kapıda uğurlar.

O akşamki sevinç saat 10’a kadar sürdü çünkü bir patlama meydana geldi ve Meyada şehit oldu annesi ve kız kardeşide ağır yaralandılar.

Ahlam Sami Meyade’nin teyzesi oluyor ve yaşıtlar KirkukNow’a ” Meyade gitme pazara yanımda kal dedim fakat o gitmem gerek ve bayram için yeni kıyafet almam lazım dedi, gitti ve bir daha onu hiç göremicem” dedi.

Meyade’ye pazara gitme yanımda kal dedim, ama o gitmem lazım ve bayram kıyafeti almam lazım, gitti ve onu birdaha göremedim

Yerleşimden iki ay sonra, 8 Haziran 2018 Cuma günü, Kerkük’ün merkezinde iki farklı alanda iki patlayıcı madde patladı, Al-Abrar Camisi’nde patlayan patlayıcılardan biri El-Quds Caddesi’nde patladı ve Mayada adlı genç kızın ailesini hedef aldı.

Ahlam KirkukNow’a ” iftardan sonra oturduk ve sohbet ettik, bu oturumun aramızdaki son buluşma olduğunu bilmiyordum. Onu çok özledim, gece gündüz beraberdik, onun teyzesinden daha çok arkadaştık.” Ağlayarak açıklamada bulundu.

Kerkük, 9 Haziran 2018, Mayada’yı vuran patlayıcı aygıtın patlaması

Kerkük Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi Muhasebe Bölümü mezunu olan Mayada Hamid Hüseyin el-Bayati, babasının 2008 yılında Irak-Ürdün sınırında meydana gelen patlamada, o ülkeye tedavi için gitmeyi planladığı sırada öldü.

Patlamanın etkisiyle Mayada yere düştü ve başını kaldırıma çarptı, vücuduna bombanın parçaları değdi ve hastaneye gelişinden önce hayatını kaybetti.

“Annemin sağlığı iyi değil. Patlama gecesinde çok fazla ameliyat geçirdi, ama başka operasyonlara ihtiyacı var. Doktorlar yüksek tansiyon nedeniyle ameliyat yapamayacaklarını ve durumunun stabilize olmasını beklediklerini söylüyorlar” dedi Mayadenin kardeşi Masab Hamid.

14 yaşındaki Meryemin sağlık durumuna gelince, patlamadan gelen şarapnel yüzünden tıbbi operasyonlara ihtiyacı var.

“Bize ne oldu? Babam ve kız kardeşim iki farklı patlamada öldü, annem ve diğer kız kardeşim hala bilinçsiz, ne zaman patlamalar bitecek? “

Geçtiğimiz Nisan ayından sonra bu ilk patlama meydana geldi 8 Haziran 2018’de iki patlayıcı aygıtın patlaması sivil kayıplara neden oldu.

15 Nisan 2018’de, araba fuarı yakınındaki El-Khadra semtindeki bir araba infilak etti, bir vatandaş öldü ve en az 10 kişi yaralandı.

Irak, 2003 yılından bu yana, birçok ilde ve şehirlerde silahlı grupların varlığından kaynaklanan ve vatandaşlara karşı büyük bir tehlike oluşturan patlamalar nedeniyle önemli bir güvenlik istikrarı yaşamamıştır.

Kerkük, 9 Haziran 2018, Bomba nedeniyle ölen 25 yaşındaki Mayada Hamid’in cenazesi. Fotoğraf: Karwan Salhi

Son dört yılda Kerkük göreceli istikrar gördü ve güvenlik güçleri patlamalara son verdi, ancak güvenlik durumu yavaş yavaş bozuldu.

Silahlı direniş savaşçıları da dahil olmak üzere aşırılıkçı gruplar, dört yıl önce ele geçirdikleri bölgeleri kaybettikten sonra vatandaşları tehdit etmeye devam ediyor.

Güvenlik güçleri Cuma günü patlamanın arkasında herhangi bir resmi görevliyi suçlamadılar ve hiç kimse bu olayla ilgili sorumluluk üstlenmedi.

İlk patlama, 25 yaşındaki Mayada’yı öldürdü ve Mayada’nın annesi de dahil 14 kişiyi yaraladı. İkinci patlama, Al-Ghanim yakınlarında seyahat eden bir arabadan atılan patlayıcı bir cihaz nedeniyle gerçekleşti ve yaşam kaybı olmadı.

Politikacılara çatışmalarını çözmelerini ve vatandaşları kendi savaşlarına sürüklememelerini rica ediyorum.

Mayada’nın kuzeni Sarmad Muhammed (KirkukNow)’a “Siyasetçilere çatışmalarını çözmelerini ve vatandaşları savaşlarına dahil etmemelerini rica ediyorum” dedi.

Son 12 Mayıs’ta gerçekleşen parlamento seçimlerinden sonra Kerkük ili, seçim sonuçlarını manipüle etmekle suçlayarak, ilin bileşenleri arasında siyasi çatışmalara tanık oldu.

Türkmenler Kürt partilerini seçim sonuçlarını manipüle etmekle suçladı ve 26 gün sonra aynı gece patlamalar ile ilgili oturumlarını sonlandırdılar, ancak oturma eylemlerinin durduğuna dair bir işaret yok.

Kerkük, 8 Haziran 2018’de, patlayıcı cihazın patlaması olayına ambulans geldi

“Ramazan Bayramı yaklaştıkça, Kerkük kentinin sokakları vatandaşlarla dolu. Güvenlik güçleri vatandaşların hareketlerini düzenlemek için eyaleti devirmek zorundadır, çünkü güvenlik yetkilileri bu patlamalara son vermekten sorumludur” Mayade’nin kuzeni bu açıklamayı yaptı.

KirkukNow muhabiri ailenin evinden ayrıldığında, Mayada’nın cenazesi Kerkük’teki bir mezarlığa gömüldü, annesi ve 14 yaşındaki kız kardeşi acılar içinde ameliyat olmayı beklediler, teyzesi Ahlam’da Mayade’nin taziyesinde sürekli ağlıyordu.

Ahlam ” artık Messenger ve Viberden bana kim mesaj atacak kiminle konuşucam ben Meyadeyi geri istiyorum ve artık patlamalar bitsin son bulsun ve masum insanlar ölmesin” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15676

Photo Gallery

1,489 views
Print This Post Print This Post