Teröristler tarafından öldürülen Kerküklü yaşlı kadın Halawa’nın hikayesi

Posted: June 19, 2018 at 2:45 pm

Halawa Nasradin, 65 yaşında, en büyük oğlu Cuma Abdulkarim ile. Fotoğraf: KirkukNow'e özel

Soran Muhammed-Kerkük

Nazdar arabanın ön koltuğunda oturuyordu, bir kurşun mermisi ön camı kırdı ve başı yanından geçti, çocuklarının ağlama sesinden ne olduğunu anlayamadı arka koltuğa dönüp bakana kadar.

Nazdar Abdulkarim KirkukNow’a “Arka koltuğa baktığımda, annemin beyni arka koltuğunun her yerine bulaştığını ve kızım Chia’nın kana bulandığını söyledi.” Nazdar Abdulkarim, olayı anlattığında olayın hala şokundaydı.

Nazdar ve ailesi Shoraw köprüsüne yaklaştığında, 13 Haziran Çarşamba saat 9 oldu. Birdenbire, Terörle Mücadele Merkezinin önünde patlak veren bir çatışma, 65 yaşındaki bir kadının ölümüne ve birçok kişinin yaralanmasına neden oldu.

Kadın Nazdar’ın annesiydi. O kızı ve ailesi ile bir akraba ziyaret etmek için yoldaydılar ve daha sonra Ramazan Bayramı için alış veriş yapmak istiyorlardı.

Halawa Nasradin Sadun 1953’te doğdu. 1969 yılında evlendi, yedi oğlu ve dört kızı vardı eşide hayatta değildi.

Kerkük, Haziran 2018, Halawa Nasradin’in arabada vurularak öldürüldüğü yer. Fotoğraf: KirkukNow

“Akşam yemeğini yiyorduk ve sonra gidip kız kardeşimi ziyaret edelim dedim (Shoraw’dan Rahimawa’ya). Kocam, bir çocuğumuz ve ben ön koltuklarda oturuyorduk. Annem ve iki çocuğum arka koltuktaydı. Shoraw köprüsünün sonunda devasa bir ses koptu, ”dedi Nazdar.

Köprü, şimdi Irak Terörle Mücadele Dairesi’nin güçlerinin yerini alan Kürdistan Demokrat Partisi’nin merkezinden geçiyor.

Nazdar, “Mermiler başımızın her tarafına doğru geliyordu. Bir mermi, ön camdan dikiz aynasının altından geldi. Merminin süzüldüğünü ve geçtiğini fark ettim ama çocuklarım bağırmaya ve ağlamaya başladı.” Dedi.

Mermi daha sonra Nazdar’ın annesine çarparak onu hemen öldürdü.

Daha fazla can kaybı olmamak için, Nazdarın kocası ellerini havaya kaldırır ve terörle mücadele güçlerine artık ateş etmemeleri için bağırır yanında ailesi olduğunu söyler.

Yabancı bir araba, terörle mücadele merkezinin ortasına bir el bombası attığında patlak verdi ve yanıt verdi.

Kerkük’ün Shoraw mahallesinde Irak’ın Terörle Mücadele kuvvetlerinin ana merkezi olan Kerkük, Haziran 2018. Fotoğraf: KirkukNow

Rahimawa Polis Şefi, Albay Nawzad Star (olay kendi görevinde meydana geldi), KirkukNow’a şöyle dedi: “Terörle mücadele güçleri, herhangi bir saldırıyı önlemek amacıyla, rastgele ve yaygın bir şekilde ateş ediyorlardı, bu yüzden bir kadın öldü ve üç kişide yaralandı”.

Polisin dediğine göre yabancı arabadan emniyet güçlerine atılan bomba izini kaybettirmeyi başarmış.

Nazdar’ın büyük kızı Chia sadece 12 yaşında. Olay gerçekleştiğinde arka koltuğa oturdu. KirkukNow’a, “Yolda bize karşı ateş açtılar. Çok korkmuştuk. Elimizden geldiğince çığlık attık. Gerçekten çok korkuyorduk. Kan aniden anneannemin alnından akmaya başladı. ” söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), yaşlı kadının öldürülmesiyle ve bazı vatandaşların yaralanmasıyla ilgili olarak Irak’taki terörle mücadele güçlerini suçluyor. Olayı araştırdıktan sonra katılanları cezalandırmak için çağırıyorlar.

Kerkük’teki Terörle Mücadele Kuvvetleri Komutanlığı’nın ikinci operasyon komutanı Ma’an Sa’adi, yaptığı açıklamada, bir polis memurunun Kerkük-Erbil yolunda bir el bombasıyla birliklerine saldırarak üç memurunu yaraladı. Saldırganlar daha sonra arabalarını bir yandan başka bir araba ile kaparken, güçlerini vurarak kaçtılar.

Kerkük, Haziran 2018, Kerkük’ün Shoraw mahallesindeki Halawa Nasradin cenazesi. Fotoğraf: KirkukNow

Komutana göre, diğer arabadan gelen mermiler ölümlere ve yaralara neden oldu. Ölenlerin akrabaları, terörle mücadele güçlerine karşı bir polis karakolunda ve mahkemede bir dava açmış ve yetkililere başvuranlara rücu ve ceza verilmesini istemiştir.

Ölen kadının oğlu Cuma Abdulkarim, KirkukNow’a şunları söyledi: “Şoraw köprüsünün sonunda büyük bir patlama duyulduğunda, terörle mücadele güçlerinin siyah Hummor’ı, merkez üssünde ateş açıyor, mermiler kendi etrafında su gibi [rasgele] idi. Böylece bir DShK mermisi annemin başını vurdu.”

KirkukNow’ın yaptığı soruşturmalara göre, bir hafta içinde 20 şiddet olayının yaşandığı, bazı patlamaların ve silahlı saldırıların olduğu belirtildi.

Halawa’nın cenazesi hala kızı Nazdar’ın hıçkırdığı ve ağladığı Shoraw mahallesinde devam ediyor “Annem şehit oldu, DShK mermisi ile yaşlı bir kadını vurmayı hiç gördünüz mü ?! ” diye ağlayarak söylüyordu.

Halawa Nasradin yedi oğlan ve dört kız annesi

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15684

Photo Gallery

2,693 views
Print This Post Print This Post