Kerkük’te köpek avı
18 ayda 3 binden fazla köpek öldürüldü

Posted: June 22, 2018 at 12:38 am

Kerkük, Haziran 2018, Belediye çalışanları “başıboş köpek” cesetleri topluyor. Fotoğraf: Belediye İletişimi

Karwan Salihi-Kerkük

Kerkük’te kuduz köpekleri ortadan kaldırmak için bir kampanya başlatıldı, geçtiğimiz 18 ayda üç binden fazla köpek öldürüldü.

Bu olay bazı vatandaşların şikayetine neden oldu,fakat yetkililere göre bu yasal olarak yapıldı ve vatandaşların sağlığı söz konusu bu yüzden bu kampanyaya devam edilecek.

Nabil Rashid Kerkük Veteriner Hastanesi yöneticisi, sokak köpeklerini öldürmeye yönelik hukuki desteği açıkladı ve KirkukNow’e şöyle dedi “Çalışma planımız iki yoldan oluşuyordu: İlk aşamada, vatandaşlardan şikayet alıyoruz, mesela bir okulun adresinden yada bir mahalleden veya bir camiden bize şikayetler geliyor kuduz köpekler var diye ve vatandaşlar için sorun yaratıyor”

Daha sonra, ilgili kurumlar sorun hakkında bilgilendirilecek, diye açıkladı.

İlgili kurumlar köpekleri yok etmenin başka bir yolu olmalı ya da onlar için bir park yapabilirler

Sokak köpeklerini yok etmenin ikinci yolu, insanların şikâyetleri olmadan, işe atanan bağımsız komiteler tarafından yerlerini belirlemektir.

2013 tarihli Hayvan Sağlığı yasası, her ilde güvenlik güçlerinin işbirliği ile başıboş köpekleri yok etmek için bir komitenin oluşturulmasına izin vermektedir.

Kerkük Belediyesi Facebook sayfası son zamanlarda bir dizi fotoğraf yayınladı resimlerde işçiler ölen köpekleri topluyor, bu olay KirkukNow’ın gelişmeyi yayınladığında çok fazla öfke ve tepkiler yarattı.

Avukat Hazhar Kakayi, KirkukNow’e şunları söyledi: “Irak hükümeti ya da veteriner hastaneleri gibi ilgili kurumlar onları yok etmenin başka bir yolunu ya da yerleşmek için bir park kurabilmeli ya da şehir çevresinin dışına taşınmalı ve onları serbest bırakmalı.”

Kerkük, Haziran 2018, Şehirde köpeklerin öldürülmesi. Fotoğraf: Belediye medyası

Kerkük Veteriner Hastanesi istatistiklerine göre geçtiğimiz yıl Kerkük’te 2.700 sokak köpeği öldürüldü.

Aynı istatistikler, 2017 yılının ilk beş ayında 328 köpek daha öldüğünü, Haziran ayında ise 140’ın daha öldürülmesinin beklendiğini kaydetti.

Rashid, Irak’ta hayvanat bahçesi bulunmadığını ve böylelikle hayvanların yerleşebileceği ve yöneticiler olarak sadece yasayı uyguladıklarını söyledi.

Cesetler belediye çalışanları tarafından, belediyenin özel bir laboratuarında yakılmak üzere toplanır.

Kerkük Belediyesi Müdürü Sardar Hasan, Kirkuknow’e şunları söyledi: “Vet hastanesi komiteyi denetliyor. Komitede sadece bir temsilcimiz var. Ancak, sayfamızdaki fotoğrafları yayınladığımız zaman, insanlar bizi suçladı. ”

Sokak köpekleriyle ilgili Facebook sayfasındaki yorumlar kampanyaya ve Kerkük makamlarına karşı sert eleştirilerdi. Bazıları sokakları ve kamusal yerleri serbest bırakmak için daha iyi seçenekler bularak hayvanların daha iyi tedavisini istiyorlardı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15691

Photo Gallery

331 views
Print This Post Print This Post