Kerkük’teki sandık depolarına baskın girişimleri başarısız oldu

Posted: July 1, 2018 at 11:56 pm

Kerkük, 1 Temmuz 2018, Bağdat-Kerkük karayolu üzerinde meydana gelen bombalı patlamanın ardından, Kerkük'ün sandık deposu yakınlarında. Fotoğraf: KirkukNow'e özel

Kerkük-KirkukNow

Özel Harekat Komutanı,’Emniyet Genel Müdürlüğü’ Maan El-Saadi Kerkük’te, “1 Temmuz’da Kerkük’ün sandık depoları hedef alınarak, bir terörist bombalı bir araçla depolara baskın yapmak istedi fakat yaptığı girişim başarısız oldu” dedi.

Kerkük’teki kolluk kuvvetleri komutanı Binbaşı Maan Saadi, “araba bombası” ile yapılan baskınlara oy pusulası depolarına girmek için bastırdığını iddia eden haberleri doğruladı.

El-Saadi yaptığı açıklamada, “Bir araba bombasını kullanan bir suçlu terörist bu sabah depolara girmeye çalıştı, ancak kahramanlarımız ve güvenlik güçlerimiz onları yüzleşmeye ve seçim depolarına girmesini engelledi” dedi.

Bugün Pazar sabahı Kerkük’te bu olay meydana geldi ölü ve yaralı var.

Saldırıda güvenlik güçlerinden birkaç kişi yaralandı.

İlk patlama ile bağlantılı olarak, Al-Haja Sabriye camisinin yakınında yaralı olmadan patlayıcı bir cihaz patladı.

Patlamalardan kesin ücret henüz açıklanmadı. Bununla birlikte, raporlar henüz doğrulanmamış olan Irak Yüksek Seçim Komisyonu (IYSK) üyesi öldüğünü iddia ediyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği, birkaç gün önce Kerkük’teki güvenlik durumunun özellikle Daqouk ilçesinde meydana gelen bozulmanın bir ifadesinde, Peşmerge güçlerinin ve Asayiş’in katılımıyla ortak bir güç oluşturma çağrısında bulundu ve Kerkük’teki vatandaşları Irak hükümetinin koruma sorumluluğunu verdi.

Kürdistan Ulusal Yurtsever Partisi, bu alanlara yönelik herhangi bir komplo veya tehdide karşı koymak ve bu tehlikeleri önlemek için kamuoyuna baskı uygulamak için.

Olayların devam etmesi, Irak hükümetinin yaklaşık sekiz ay önce örgütün tüm illerinin kontrolünü sona erdirmek için 2014’ten beri kontrol altına alındığı bir dönemde geldi, ancak bölge özellikle Kerkük ve diğer ihtilaflı bölgelerdeki isyan hareketlerinde artışa tanıklık ediyor.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15717

Photo Gallery

427 views
Print This Post Print This Post