Baba ve oğlu son vazoyu bitiremediler

Posted: July 4, 2018 at 2:30 am

Kerkük, Haziran 2018, Cemal Gozaci'nin Dakuk bölgesinde kendi yerinde bitiremediği çanak çömlek resmi, fotoğraf: Muhammed Almas

Muhammed Almas – Kerkük

72 yaşındaki Cemal Gozaci’nin en büyük arzularından biri, ölümünden sonra atölyesinde çömlek yapmakla meşgul olmasıydı, sahne, babasının dükkanında çömlekçilik yaparken ölen yıllar önce meydana gelen bir senaryoya benziyordu.

Gamal Zeyin El-Abdin Elkakayi (Cemal Gozaci) Kerkük ilinde, özellikle Daqouq ilçesinde tanınmış bir isim olup, geçtiğimiz Mayıs ayı sonlarında 72 yaşında öldü ve o, çömlek ve heykelin yaratıcılarından biriydi.

Cemal Gozaci, çanak çömlek endüstrisi sırasındaki yerinde, arşivinden gelen fotoğrafın bir kopyası (KirkukNow)’e verildi.

Babanın oğluna vasiyeti, bir yüzyıl daha çömlekçilik mesleğini koruması.

Cemal bu mesleği babasından öğrendi, babasıda büyükbabasından ve mesleğin devam etmesinin sırrı bundan kaynaklanıyor, mesleğe devam etmek için babanın oğluna tavsiye etmesi ve meslekten vazgeçmemesi.

29 Mayıs’taki ölümünden önce, Cemal Gozaçi çocuklarının çömlekçilik mesleğini sürdürmelerini ve torunlarına mesleğini öğretmelerini tavsiye etti.

Safin, birkaç yıl önce babasının yanında çalıştıktan sonra babasının atölyesini devralan Cemal Gozaci’nin en büyük oğludur.

Safin (KirkukNow)’e “bu meslek babama büyükbabasından kalan ve bana geçen bu mesleğe devam edeceğiz” söyledi.

“Babamın en büyük dileklerinden biri, çanak çömlek aletlerinin üzerinde ölmekti. Çömlek yaparken vefat ederek bu hedefine ulaştı, ancak işini tamamlayamadı. Ölüm ona izin vermedi.” Safin sözlerine ekledi.

Sınırları geçen bir sanat

Cemal Gozaci 1950’lerde babasının çanak çömlek endüstrisinin yerini alırken altı yaşındaydı ve o zamanlar Tuzhurmatu bölgesinde yaşıyorlardı.

Sanatına olan tutkusu onu her geçen gün geliştirmeye yöneltti.Teknoloji endüstrisinde durmadı, ürettiği çömlekleri kazınmaya ve çizmeye çalıştıktan sonra heykel yapımında çalışmaya başladı.

Cemal Gozaçi’nin eserleri ürünlerini, Dakuk ilçesinin sınırlarından Kerkük şehrine ve oradan da tüm Irak’a ve yurtdışına götürdü.

“Cemal Gozaçi tarafından yapılan çanak çömlek ve saksılar ile ünlü olan Irak dışında düzinelerce sergiye katıldı” diyen oğlu Safin, “Babamın son sergisi 2013’te Türkiye’de oldu ve birincilik kazandı.”

Cemal Gozaçi arkadaşları için bir okuldu

Arkadaşları doğal bir kariyer olarak görülmediğini söylerken, çömlek endüstrisine duyduğu tutkuyu çok sevdi ve mesleğini çok sevdi, heykel yaptı, şiir yazdı, diyalog ve tartışmalarda arkadaşlarının okulu oldu.

Cemal Gozaçi’nin arkadaşlarından biri olan Hüseyin Darwish’ten KirkukNow’a verdiği röportajda, “Cemal Amca, mesleği aracılığıyla ülkelerine hizmet etmek isteyen başarılı bir heykeltıraş ve şairdi” dedi.

“Cemal Gozaçi, çömlekçilik mesleğinden büyük bir kazanç sağlamamıştır,” diyor Hüseyin, zanaat mesleğinden bahsetti. “Cemal Amca, mesleğini devralan babası hakkında her zaman konuşuyordu, bu yüzden mesleğini çok seviyordu. Hükümeti, mesleğini olduğundan daha fazla geliştirmesi için desteklemediğini eleştirdi”.

Hüseyin, “Çok gurur duyduğu çalışmalarından biri, 18 metre uzunluğunda olan oğlu Safin’in yardımıyla bir sivil uçağın üretimi oldu” dedi.

Ölüm, uçağın yolcu tarafı ve elektrik akımı gibi uçağın kalan kısımlarını bitirmesine izin vermedi.

Cemal Gozaci’nin bir kuzeni olan Pebak Hussain, “Tüm insanlar tarafından sevilirdi ve her bölgeden kendisine geliyorlardı. Cemal Amca, çömlekçilik mesleğinde büyük bir okuldu” dedi.

“Her zaman bütün çocuklarının ve torunlarının ölmeden önce çömlekçilik mesleğini tanımasını istediğini söylerdi.”

Kerkük, Haziran 2018, Safin Cemal Gozaçi, Dakuk bölgesinde babasının dükkanının önünde, Fotoğraf: Muhammed Almas

Aynı tarih tekrar oldu babası Zain-al-Abdin’in Tuzhurmatu’daki atölyesinde öldüğü ve orada gömüldü, oğlu Cemal da Dakuk’ta çalışırken öldü.

Cemal Gozaci’nin en büyük oğlu olan Safin, tüm erkek ve kız kardeşlerinin, babasının iradesiyle çömlek mesleğini sürdüreceğini söyledi.

“Babamın yerini alacağım ve bitirmek istemediğim tüm işleri bitireceğim, ancak babamın çömlek seviyesine kadar yaşamam ve hayat boyu bir işçi olarak kalacağım.”

Babanın oğluna bıraktığı vasiyet, Safin, babasının ve büyükbabasının ölüm nedeniyle tamamlayamadığı çanak çömleği sona erdirmeyi amaçlamaktadır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15723

Photo Gallery

469 views
Print This Post Print This Post