Bir başarı hikayesi
Tavga taş toplamakla kendi işinin sahibi oldu

Posted: July 12, 2018 at 11:52 pm

Tavga Tahsin "Inci" adında bir aksesuar mağazası açıyor, kendi el işlerini ve sanatlarını sergilemek ve satmak için, fotoğraf : Narin Rostam

Narin Rostam-KirkukNow

Tavga Tahsin her ülkeye gittiği zaman eli boş dönmemiştir, ne kadar taş, inci ve boncuk topladı bu nedenle el işleriyle güzel tasarımlar üretiyor.

Tavga’nın 30 yıl önceki hayaliydi el işleriyle uğraşmak, bu yüzden hayalinden hiçbir zaman vazgeçmedi ve eserlerini yaptığı el işlerini sergilemek ve satmak için bir dükkan açmaya karar verdi, şimdi Erbil kentinde kendi iş yerinin sahibi.

Tavga KirkukNow’a şunları söyledi “Ömür hayallerini gerçekleştirmek için bir engel değildir, oturup üzülmemeliyiz çünkü bu devirde çalışmamız lazım hayatımızı güzelleştirmeliyiz”.

45 yaşındaki Tavga, ailesine ait özel bir binada iki odayı kendisine ayırmış, bir odasında el işlerini satışa sunuyor.İkinci odada ise, kendi ve diğer kadınların el sanatlarının sergilerini açıyor.

“Çocuklarım büyüdükleri zaman ve her biri kendi hayatlarını kurduklarında , 30 yıl önce hayal ettiğim şeyleri yapacağımı düşündüm ve ilk önce burayı açtım” diyor Tavga.

Tafka, 18 yaşındayken evlendi ve kocasıyla birlikte Bağdat’a yaşamak için gitti. Erbil’de doğmuş olmasına rağmen, şimdi iki kız çocuğu ve bir oğlan annesi, çalışmalarını Bağdat Koleji’nde tamamladı ve 2012 yılında tekrar Erbil’de yaşadı.

   

Bu sene Şubat ayı Tavga için farklıydı, 30 yıl boyunca beklediği gün gelmişti özel bir dükkan açtı adını Inci koydu ve ilk kez el işlerini ailesi ve arkadaşlarının yardımıyla sergiledi.

Tavga’nın yaşamındaki ilk iş tecrübesiydi, çünkü daha önce hiç çalışmamıştı ve çocuklarını geçmişte yetiştirmiş olduğu kendi dükkânına sahipti ve bu yaşta istenilen son noktaya ulaşmak için bir engel olmayacağını söylemek istedi.

Tavga’nın çalışmasını teşvik eden en çok kadınlardı, onların sayesinde başarılı olmayı başardı ve özellikle Kürdistan Bölgesi’nde 2012 yılında kurulan ve 60’ı farklı alanlarda çalışan Kürdistan’da kadın Meslek Birliği’nde birçok sayıda kadın eleman bulunmaktadır.

Tavga’nın tasarımları taş ve boncuklardan oluşuyor, seyahat etme isteği bundan kaynaklanıyor, bir çok ülkede bu tür taş ve boncukları toplayıp yada satın almış, ve daha sonra kolyeler, bilezikler, aksesuarlar ve süs eşyası yapmış.

Tasarımlarının çoğu kendi fikri ve hayal gücünden ibaret, Bağdat’ta yaşadığı dönemde katıldığı derslerden yararlandı.

Tavga şimdiye kadar üç sergi açmış, sadece kendisi için sergi açmamış aynı zamanda satabilecekleri büyük yeteneklere sahip diğer kadınlar içinde hünerlerini sergilemek ve satmak için yardımcı olduğunu söylüyor.

   

Kürdistan bölgesindeki resmi istatistiklere göre, 2015 yılında kadınların işgücüne katılım oranı, işgücü alanında yüzde 15’in üzerinde ve bunların çoğunluğu hükümet sektöründe çalışıyor.

Tavga dükkanda yalnız çalışıyor ve dükkanı açmak için belirli bir zamana sahip değil, bazı günlerde dükkan’da 8 saat çalışıyor ve bazende işine gitmiyor.

Tafka, reklamlarını yaymak ve el sanatlarını pazarlamak için sosyal paylaşım sitelerine bir platformda yatırım yapıyor ve işlerini satarak kazandığı kârlardan ham madde satın alıyor.

Tavga, kadınları çalışmaya ve yeteneklerini sergilemeye motive etmeyi amaçlamakta ve yetenekli herhangi bir kadın, sanat ve becerilerini gösteride gösterebileceğini ve ürünleri satışa sunmak için sergileyebileceklerini söylüyor.

Tavga, “İlk kez işe başlayan kadınları destekliyorum ve onlara başarıdan korkmamalarını ve devam etmeleri gerektiğini söylüyorum” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15760

Photo Gallery

293 views
Print This Post Print This Post