Kurtuluştan bir yıl sonra, Musul savaş kalıntısından muzdarip

Posted: July 16, 2018 at 12:16 am

Musul, 4 Mart 2017, Tayaran mahallesindeki çocuklar oyuncak silahlarla oynuyorlar. Fotoğraf: Fazıl Hawrami

Hind Ahmed – Ninewa

İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul’da devrilmesinden bir yıl geçti, ancak şehir enkaz, gömülmemiş cesetler ve temel hizmetlerin eksikliği şeklinde savaşın kalıntılarından muzdaripti.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Irak güçleri, Haziran 2014’te kenti ele geçirdiklerinde, toplam istikrarı ve hizmetleri alamadan, Musul’da DAEŞ’ı sonlandırabilirler.

Ninewa, Mayıs 2018, Musul savaşının enkaz altında cesetleri çıkarıyorlar. Fotoğraf: Sivil Savunma

Gömülmemiş cesetler

Gömülmemiş cesetlerin kokusu, bütün Musul’da, Eski Musul’da, savaşın en çok zarar gördüğü her şeyden daha fazla yayıldı.

Şehrin hasarlı apartmanın enkazı altında kalan ellerin, bacakların ve ölü vücutların diğer kısımlarının kesilmesi henüz temizlenmemiştir.

Musul Belediyesi’nin müdürü Ala Haydari’nin haberine göre, Musul sokaklarından 658 sivil ve DAİŞ militanı ile birlikte 2 bin 658 sivilin cesedi temizlendi.

Irak Bakanlar Konseyi sekreteri tarafından yürütülen çalışmalardan sorumlu olan komite, 14 Mayıs’tan 2018 yılının Haziran ayının başına kadar bir buçuk cesedin temizlediğini iddia etti.

Ancak, şehrin yetkililerine göre, daha fazla ceset henüz temizlenmemiştir.

Ninewa, Mart 2018, kayıp insanların akrabaları, Başbakan el-Abadi’nin Musul’a geldiği zaman protesto ettiler. Fotoğraf: KirkukNow

Kayıp insanlar

IŞİD yönetiminde yüzlerce insan gözaltına alındı, birçoğu hala kayıp, bir kısmı öldürüldü ve kayıtları footajlarda gösterildi.

Akrabaların devam eden araştırması, onları ceset veya mahkum arasında bulamadıkları için henüz bir sonuç vermemektedir.

Konuyla ilgili olarak konuşan Ninewa Valilik Konseyi üyesi Husamedin Abar, KirkukNow’e şunları söyledi: “Parlamentonun insan hakları komitesine, kaderlerini çözmek için iki aşamada eksik isimleri dosyalamakla bağlantı kurduk.”

İlk aşama 555 isim ve ikinci 667 içeriyordu.

Musul, 25 Nisan 2017, Hazır kampında göçmen bir aile yardım bekliyor. Fotoğraf: Farman Sadık

Göçmenler evlerine geri dönmek istiyorlar

Ülke içinde yerinden edilmiş altı milyon insan arasında, çoğunlukla Ninewa’dan olan göçmenlerin iki milyonu hala evlerine dönemediler.

BMMYK, en son raporunda yerinden edilmiş kişilerin engellerini kaldırmayı istedi ancak su ve elektrik, enkaz ve yavaş tekrar inşa gibi temel hizmetlerin eksikliğini de içeren engeller hala var.

Musul Belediyesi Yol Yönetmeni Adnan Muhammed, kurtuluştan bu yana Belediye’nin kentteki savaş kalıntılarını temizlemeye çalıştığını açıkladı.

Irak Bakanlar Konseyi, yerinden edilmiş kişilerin geri dönüşünü kolaylaştırmak için bütçenin 540 milyon dinarını ayırmaya karar verdi.

Musul, 19 Haziran 2017’de, Irak ordusundan bir asker, Musul şehrinin sağ tarafındaki kuvvetlerinin geçici merkezlerine gidiyor. Fotoğraf: Reuters

Bombalar, patlayan arabalar temizlendi

Bir savaş taktiği olarak, IŞİD, Irak kuvvetlerinin ilerlemesini engellemek için araçlarını mahallelere park etmeye zorladı. Bu taktik, şehirdeki 25 ila 30 bin yanmış otomobilin hepsini yetkililer tarafından temizlendi.

Mayın temizliği de devam ediyor, yüzlerce patlayıcının şu an teknik ekipler tarafından etkisiz hale getirilmesi.

Musul, batı Musul’daki hasarlı yollar ve apartmanlar. Fotoğraf: Aimee Christian / Oxfam

200 km yol onarıldı

Musul’un aylarca süren savaşı, eyaletin hizmetlerini ve altyapısını bozdu. Belediye şu an 200 kilometrelik hasarlı yolları geri alabildi. Muhammed, batıdaki Musul’da, hasarın doğudaki kadar büyük değildi, dedi.

Doğu Musul üzerinde çalışmaya başladığı için yolların çoğu şimdi kullanılabilir.

Yetkililer, şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler üzerinde çalışıyor ve en son Nasr köprüsü olmak üzere hizmete açıldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15776

Photo Gallery

1,021 views
Print This Post Print This Post