Iki güç Kakayilerin köyünde Dakuk’ta yerleştiler

Posted: July 16, 2018 at 11:25 pm

Kerkük, Haziran 2018, Kakayi vatandaşları Dakuk köyünde hayatlarını korumak istiyorlar, foto: KirkukNow

Kerkük-KirkukNow

Iki federal polisi ve Haşdi el-Şabi güçleri Dakuk’taki Kakayi köylerinde yerleştiler, sonrasında silahlı saldırılar ve kaçırma olayları yaşandı geçen haftalarda, halkın sözlerine göre bu olaylar yaşanıyor.

Kakayiler çoğu Dakuk köylerinde (44km Kerkük’ün güneyinde) yerleşmişler, geçtiğimiz haftalarda silahlı saldırılara, cinayetlere ve kaçırmalara maruz kaldılar, bu yüzden kaç defa yardım istediler.

Kakayi Haşdi güçleri 17-6 sınırdan çekildiler 8 ayda maaşları verilmediği için ve köy halkı silah taşıdılar, federal polis güçleri köye geri döndüler Zanqar kalesinde ve Ali Saray Köyünde yerleşmek için.

Bu dini unsur için bir kota ayrılmasına engel teşkil eden anayasal ve hukuki engellere rağmen, Kafkasya anlayışım, Kakayilerin kendileriyle ilişkili olduğuna inanmaktadır, çünkü onlar farklı bir dini yazar olarak tanınmak istememekte ve kendilerini İslam dini olarak görmektedirler. Kürt milliyetçiliğinden geliyorlar ve onları Kürtlerden ayırmak istemiyorlar.

Kerkük, Haziran 2018, Deaş saldırısından ötürü Dakuk’taki Kakayi köyleri boşaltılmış foto: KirKukNow

Fahmi el-Kakayi, “Kakayilerden’dan bir grup aktivist, hukukçu ve kültürlü, Kota sandalyesinde bir yer arıyorlar ve Kakaistlerin Irak parlamentosunda temsil edilmeleri halinde, temsilcilerinin, şu anda olduğundan daha fazla olan partinin haklarını savunabileceğine inanıyorlar.” dedi.

Merhum Falak El-din Al-kakai, Kürdistan Demokratik Partisi’nin 1992’de meclis kurulmasından sonra Kürdistan Parlamentosu Başkanı oldu ve 2005’ten 2009’a kadar Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Kültür Bakanı oldu.

Kürdistan Parlamentosu ve il hükümeti kararı ile bir vilayete dönüştürülen Halabja vilayetinde, il meclisindeki Kakayiler için Kota koltukları tahsis edildi.

KirkukNow ile yaptığı röportajda Kürdistan Demokrat Partisi’nde siyasetçi olarak çalışan Liza Falakuddin Alkakai, “Kakayilerin yaşandığı bölgeler, diğer bileşenler arasında, özellikle de Kürtler ve Araplar arasındaki temas alanları olarak görülüyor.” dedi. Bu nedenle, bu bölgelerdeki Kakayiler çoğunluk bileşenlerine başvurmaktadır.”

Kerkük, Şubat 2018 , Irak güçleri Kerkük’ün güney ve doğusunda yerleştiler, fotoğraf: Federal polisi

Liza Felek, “Kakayiler için gerekli güvenlik ve istikrar sağlanırsa, Kakayiler, parlamentoda yer almak da dahil olmak üzere Irak’taki diğer azınlık dini ve ulusal gruplar gibi haklarına ulaşabilirler” dedi.

Kakayiler, ulusal bir bakış açısıyla Kürt milliyetçiliğini izler ve Kürt dilini konuşurlar ve Fahmi Al-kakai’nin, Kakayileri Kürt milliyetçiliğinden ayırt etmemesinin daha iyi olduğuna inanırlar, çünkü Kürtler birçok bölünmeye maruz kalmıştır ve Kürtlerin başka bir bileşenini bölmek ve Kürtlere bağımlı olmadıklarını beyan etmek zorunda değildir.

Irak Temsilciler Meclisi’nin (KirkukNow)’a verdiği bir röportajda Hukuk Komitesinin bir üyesi olan Zana Rostayiy’e göre, herhangi bir taslağın Irak Temsilciler Meclisi’ne sunmadığı için, Kakayilerin bu şekilde Kota sandalyesinde yer alabilir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15784

Photo Gallery

189 views
Print This Post Print This Post