Türkmen Cephesi, Komisyonu Kerkük’ü sayma ve sıralamada özel bir dava olarak görmeye çağırıyor

Posted: July 26, 2018 at 11:49 pm

Kerkük, 26-7-2018, Seçimlerin sonuçlarına Türkmen Cephesi'nin bir basın toplantısı Fotoğraf: Erşet Salihi medyası

KirkukNow

Irak Türkmen Cephesi, yeni komiserler kurulunun Perşembe günü Kerkük ilinde sayım ve elden çıkarma işlemlerini özel bir dava olarak değerlendirmesini istedi ve eyalette seçmenlerin parmak iziyle eşleştirilmesi gerekliliği ile kapsamlı bir manüel sayıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkmen Cephesi, “Iraklıların terörist çetelere karşı elde ettiği zaferler sonrasında, 12 Mayıs 2018’de yeni Irak parlamentosu seçimleri ve yeni hükümetin kurulması için yapılan Irak seçimleri yapıldı. Türkmenler, seçimlere, demokratik süreç ve barışçıl müzakerelere olan inancıyla katıldılar.” Dedi.

“Türkmen, Kerkük ilindeki seçimlere katılmak için acele ediyor, Türkmen vatandaşı 16 Ekim 2017’de güvenlik dosyasına yapılan federal güçlerin kontrolünden sonra güvende ve güvence verdiği önceki seçimlerden farklı.”

“Yeni Komiserler Kurulu, Kerkük ilinden manuel olarak saymaya ve sıralama yapmaya başladı ve adımın iyi olduğunu memnuniyetle karşıladı, ancak el ile sayma ve sıralama işleminin, başlangıçta itiraz edilen ya da açılmayan fonların sayısına tekabül etmediği fonların sayısı.

الجبهة التركمانية تطالب مجلس المفوضين بالنظر الى العد والفرز اليدوي في كركوك كحالة خاصةبه‌ره‌ی‌ توركمانی داوا له‌ ئه‌نجومه‌نی كۆمیسیاران ده‌كات له‌ هه‌ژماركردنه‌وه‌ی‌ ده‌ستی ده‌نگه‌كان، به‌شێوه‌یه‌كی تایبه‌ت ته‌ماشای‌ كه‌ركوك بكرێتتصوير: عمر جواد

Geplaatst door KirkukNow op Donderdag 26 juli 2018

Kısmi sayım ve fonların ayrılması sürecinin başlamasından sonra kitlesel gösteriler başladığında Irak Türkmen Cephesi’nin “Kerkük’ün gençleri tekrar sokağa düştüğünü, ancak güvenlik hizmetlerinin Türkmen liderlerle devam ettiğini ve yeni Komiserler Kurulu’ndan resmi açıklamaların yayınlanmasına kadar gösteriyi iptal etmemizi istediğini” söyledi.

Türkmen Cephesi, “Yeni Komiserler Kurulu, Kerkük’teki sayım ve manüel sıralama işlemlerini, istasyonlarının yarısından fazlasında dolandırıcılık özel bir durumu ve seçmenlerin parmak izi ile barkodla eşleştirme ihtiyacıyla ilde sayma ve elle sıralama yapma gereği olarak değerlendirmeyi talep etti.”

Ve seçim kanunundaki üçüncü değişikliğin hükümlerine göre, Kerküklü seçmen hırsızlığının oylarını korumak ve önümüzdeki yerel seçimlerde ilin halkının katılımını sağlamak için sayım ve manüel sıralama ışığında sonuçları değiştirdi.

Irak parlamentosu seçimleri 12 Mayıs 2018’de ülkenin ilk elektronik oylama sistemi ile yapıldı, ancak seçimlerin sonuçları bir temyiz dalgasıyla karşı karşıya kaldı ve Irak Temsilciler Meclisi’nin Temsilciler Meclisi seçimleri yasasının üçüncü değişikliği üzerine 6 Haziran 2018’de oy kullanmasını istedi.

Irak Temsilciler Meclisi’nin Temsilciler Meclisi seçimlerinin yasasına ilişkin üçüncü değişiklikle ilgili önceki oturumunun oylanmasından sonra ve Komisyonun tüm Irak’ta elle sayma ve oy sayma sürecini %100 yerine getirmesini zorunlu kılan, ancak 24 Haziran 2018’de atanan yargıçların Bağımsız Seçim Komisyonu, seçim merkezlerinin sayımını tekrar sayma yükümlülüğünü getirdi. Hangisi sadece sahtecilik şüphesi ile boğulmaktadır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15790

Photo Gallery

318 views
Print This Post Print This Post