Yerel polis, evlerinden ayrılmalarını söyledi
Kerkük’te yüzlerce aile köylerini terk etmeye zorlandı

Posted: July 28, 2018 at 12:23 am

Kerkük, Temmuz 2018, yerel polis, üç köy sakinlerinden evlerini terk etmelerini talep etti Fotoğraf: Karwan Salihi

Karwan Salihi-Kerkük

Kerkük İl Emniyet Komutanlığı, farklı milletlerden yaklaşık 600 ailenin evlerini terk etmeleri ve Kerkük mahkemesindeki teşebbüsün şeklini doldurmaları için zorlamaları gerektiğini bildirmiştir.

Bu ailelerin Araplardan, Kürtlerden, Türkmenlerden ve hatta Hıristiyanlardan gelen sorunları, (Çoplice, Hancire ve Bacwan) köylerinde petrol kuyularının bulunmasından sonra, 1968 yılına kadar uzanmaktadır ve bu köylerin sakinleri, Irak hükümetinin bir kararı ile sınır dışı edilmiştir. Ve bazıları topraklarını köylerin dışından diğer insanlara sattılar.

“2003 yılında eski Irak rejiminin çöküşünden sonra, köyümüze döndük. O zamanlar Kuzey Petrol Şirketi’nin direktörünü ziyaret ettik ve ona köyün üzerinden geçtiğini ve köye geri dönmesine izin verileceğini söyledik” dedi kürt vatandaşı olan Halid Hüseyin, Daha sonra şirket ile il meclisi ve ilgili tarafların varlığında geri dönüş ve topraklarımızın restorasyonu konusunda anlaşmaya varıldı.

2003 yılında Irak rejiminin çöküşünden sonra köyümüze geri döndük

“Köylüler köylere döndükten sonra, Irak hükümeti okullar açtı ve bize temel hizmetler sağladılar, ancak evlerimizin ve mülklerimizin bırakılması konusunda bizi uyardılar” diyerek sözlerine ekledi.

Halid bir açıklamasında, Arafa karakolu her defasında 10 aileyi mahkemeyi ziyaret etmek için uyarıyor bizi, “bize evinizin taposu var mi diye soruyor ve eğer cevabımız hayır ise hakim bize doldurmamız için bir form veriyor ve köy arazisini atladığınızı yazmamızı söylüyorlar” dedi.

Kerkük, Temmuz 2018, Um Rami, Hıristiyan dinin takipçisi evinin huzurunda polis tarafından bilgilendirildi Fotoğraf: Karwan Salihi

“Neredeyse her gün, farklı kitaplar bize geliyor ve bizler polise anlatıyoruz, hayatlarımızı yeniden yaşamaya başladık. Bu yeri her ne pahasına olursa olsun bırakmayacağız.” Dedi Raminin annesi.

Kerkük ilinin yönetiminin bir anda onları dışarı çıkarması kararı, insanlar pahalı evler inşa etti ve köyler Kerkük’ün bir bölgesi oldu.

bir Arap vatandaşı olan Kasım Ali KirkukNow’a, “yaşadığım bu evi daha önce dedeleri yaşamış insanlardan satın aldım” dedi.

Bu köylerin sorunları, 2003’ten önce Irak hükümeti tarafından verilen politikalar ve kararlar ile 2003’ten sonra hüküm süren hükümetlerden kaynaklanmakta olup, bu bölgelerdeki petrol kuyularının varlığına rağmen, tarımsal alanların sorunlarının çoğu bu konuya değinilmemiştir.

“Köyümüzü tahliye etme kararı tamamen politiktir, çünkü Kerkük yönetimi, Arap milliyetçiliği vatandaşlarının yaşadığı köylerin tahliyesinin köylerde bulunan evlerin çamur evlerine ait olduğunu belirtti.” diyor, Türkmen vatandaşı olan Bakır Muhammed.

Kerkük, Temmuz 2018, yerel polis, üç köy sakinlerinden evlerini terk etmelerini istedi, Fotoğraf: Karwan Salhi

Kerkük il meclisi kararını, Almas Fazıl, kalıcı Irak Anayasası’nın 140. Maddesinin uygulanmamasının, bu sorunun başlıca nedenlerinden biri olduğunu belirterek, “Kerkük ilindeki toprak mülkiyetinin çözümlenmesi ve diğer ihtilaflı alanlar nedeniyle, ancak bu madde henüz uygulanmadı.” dedi.

“Kerkük’ün demografik gerçekliğini değiştirmek için bir girişim olduğunu düşünüyorum.” diye ekledi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15794

Photo Gallery

493 views
Print This Post Print This Post