Tarım Bakanlığı Kerkük’te 600 bin dönümlük tarım arazisini söndürmeye karar verdi

Posted: July 29, 2018 at 11:29 pm

Kerkük, Mayıs 2017, Kerkük'te Hasat Mevsimi Fotoğraf: Kerkük Medya Müdürlüğü

Karwan Salihi-Kerkük

Tarım Bakanlığı, üç bilinçli kaynağa göre (KirkukNow)’la yaptığı  konuşmasında, Dibs ilçesi sınırları içinde ve yaklaşık dört bin Kerkük ilçesi sınırları dahilinde 600 bin dönümlük tarım arazisini “ele almama ve söndürmeye” karar verdi.

Karar, Irak Tarım Bakanlığı’nın, bölgedeki tarım arazisini ele geçirmemek ve söndürmek için en önemlisi olmak üzere yedi noktadan oluşan Kerkük ilçesine verdiği bir kitabın bir parçasıydı.

“Irak Tarım Bakanlığı tarafından KirkukNow’e yöneltilen kitap, Şıwan ilinin sınırları içinde yer alan tarım arazileri, Dibs, Balkana bölgesi ve Kara incir bölgesi ile Kerkük’ün diğer bölgelerini ele almamakla ilgilidir. Bu bölgeleri söndürme bahanesiyle, yani ihmalin anlamı ve sahiplerinin kendilerine fayda sağlamaya izin vermemesi.

Sınırları dahilinde tarım arazisi ile uğraşmamak

Kitap’ta  ayrıca Şıwan, Karaincir ili, Dibs, Balkana ilçesi ve Kerkük’ün diğer bölgelerinin sınırları içinde yer alan tarım arazileri ile uğraşmaya izin verilmediğini de belirtmektedir.

“Eski Ba’as rejiminin çağında (1969-2003), bu topraklara devletin en önemli bakanlıklarının, savunma makamlarının, Vakıf ve Belediyelerin Bakanlıklarının adının verilmesi veya sivil şahıslara ve tarımsal sözleşmelere kiralanması ya da bunların sahipleri tarafından çıkarılmasına izin verilmedi.

Isim verilmemeyi tercih eden Şiwan vilayetinin bir bölümünden, Tarım Bakanlığı’nın Kerkük yönetimi tarafından sözlü olarak kararını bildirmesi için bir kaynak ekleyerek, konuyla ilgili il meclisi hakkında bilgi verdik.

Kerkük, 2012, bir köyde çalışma sırasında bir çiftçi Foto: KirkukNow

Şıwan nahiyesindeki bir kaynağa göre “Tarım Bakanlığı aynı zamanda Şwan, Karaincir, Kadır Karam ve Dibs bölgelerindeki tarım alanlarının söndürülmesine de değindi, çünkü Baas Partisi altındaki Irak hükümeti bu toprakları devlet bakanlıklarına dağıttı.Bu bakanlıklar ayrıca özel sözleşmeler yoluyla diğer insanlara toprak kiraladılar. Kiralayan devlet arazisi”

Kerkük Tarım Müdürlüğü eski müdürü Mehdi Mubarak, “Bildiğim kadarıyla, kararın doğruluğunu görmek için Kerkük’e atıfta bulunmadan Bağdat’tan özel bir komite tarafından karar verildi, ve bu kitapta yer alan tüm kararlar Irak Anayasasının 140. Maddesine karşıdır ” dedi.

Mubarak, Tarım Bakanlığı kararıyla kapsanan toplam toprağın, en azından 600 bin dönümlük tarım alanı olan ve Kürtlerin çoğunluğuna ait olduğunu ve bunların bir kısmının Türkmenlere ait olduğunu vurguladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15799

Photo Gallery

320 views
Print This Post Print This Post