Tartışmalı bölgelere üç yeni yol

Posted: July 31, 2018 at 10:56 pm

Nineveh, 23-5-2018, birkaç aylığına kapatıldıktan sonra Musul ile Kürdistan Bölgesi arasında Nawran'ın kontrolünün yeniden açılması Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı

KirkukNow

Irak Başbakanı ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı, Kürdistan Bölgesi’nin tartışmalı bölgelerini birbirine bağlayan üç ana yolun yeniden açılmasını konuştular.

Merkez hükümetinin Başbakanı Hayder El-Abadi, 30-7 Pazartesi günü Bağdat’ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi ve üç temel yolun yeniden açılmasını, Bağdat ile Erbil arasındaki önemli sorunları çözmeyi ve bir sonraki Irak hükümetinin oluşumunu hızlandırmayı tartıştı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkanı Neçirvan Barzani, “Toplantı sırasında, bir kısmı da bölge ve merkez arasındaki ilişkiyle bağlantılı bir dizi dosyadan bahsettik, Erbil-Kerkük Duhok – Musul’un Erbil’e giden yolunun yanı sıra Sincar’dan Duhok’a giden yolun açılması ve Bağdat ile bölge arasındaki ilişkileri tartıştık” dedi.

Toplantı sırasında, Bölge ile Merkez arasındaki ilişki ile ilgili bir sürü dosyayı tartıştık

Irak kuvvetleri, 16 Ekim’deki tartışmalı bölgelerde yeniden konuşlandırdıktan sonra, bu yollar, Irak kuvvetleri ve o bölgedeki vatandaşların yaşamlarını olumsuz etkileyen il hükümeti güçleri tarafından kapatıldı.

Neçirvan Barzani’nin sözlerine göre, “Toplantıda Bağdat ile Kürdistan Bölgesi arasındaki sorunları Irak anayasası temelinde çözmek için her türlü çabayı sarfettik” dedi.

Başbakan ayrıca, Irak Temsilciler Meclisi seçimlerinin nihai sonuçlarının açıklanmasının ardından gelecek Irak hükümetinin kurulmasıyla ilgili çalışmaları hızlandırmak için iki tarafı da vurguladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15804

Photo Gallery

371 views
Print This Post Print This Post