Tuzhurmatu’nun yeni Kaymakamı görevine başladı

Posted: August 1, 2018 at 9:17 pm

Hasan Zeyn El-Abdin, Tuzhurmatu yeni Kaymakamı. Fotoğraf: Tuzhurmatu Kaymakamlık medyası

Zhino Halil-Salahaddin

Tuzhurmatu’nun yeni Kaymakamı bugün Çarşamba 1 Ağustos’ta yemininden sonra görevine başladı.

Çarşamba günü, yeni Tuzhurmatu yeni Kaymakamı Dr.Hasan Zeyin El-Abdin, Şelal Abdul’un yerine görev aldı.

Bu öğleden sonra düzenlenen bir basın toplantısında, yargı polisinin müdürü ve Irak Temsilciler Meclisi’nin önceki oturumunun bir takım üyeleri huzurunda, Hasan Zeyn El-Abdin, Tuzhurmatu belediye başkanı olarak görev yaptı.

Tuzhurmatu mahkemesindeki Zeyn El-Abdin, daha sonra kaymakamlık binasında yasa yeminini içti.

Salahaddin valisi Ahmed El-Cuburi Pazartesi günü 30 Temmuz’da bir yazısında Hasan Zeyn El-Abdin’in görev almasına rıza gösterdiğini bildirdi.

Yerel konsey, bu yılın başında Tuzhurmatu’ya oy çokluğuyla ve Konsey’in Kürt üyelerinden yokluğunda ilçe lideri olarak Dr. Hasan Zeyn El-Abdin’i seçti.

10 Ocak 2018’de, Tuzhurmatu Bölgesi Konseyi, Şelal Abdul Konsey üyeliğinden yoksun olduğu için Konsey üyelerinin oylarının çoğunu reddetmiştir.

Sabah Cuma Tuzhurmatu ilçesinin meclis üyesi aynı zamanda kürt vatandaşı olan KirkukNow’a ” Kaymakam adaylığı için Kürt adayı olmadığı için ve yeni Kaymakam için Türkmen adayı seçilmesine rıza gösterdik” dedi.

Tuzhurmatu idari olarak Salahaddin’e aittir ve Irak Anayasası’nın 140. maddesi ile tanımlanan ve çeşitli milletlerden (Arap, Kürt, Türkmenler) yerleşiklerin yaşadığı “ihtilaflı bölgeler” olarak kabul edilir din ve mezhep olarak farklılık gösterir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15811

Photo Gallery

213 views
Print This Post Print This Post