Hasan Zeyn El-Abdin: Yargı, tüm suçlamalara karşı masum olduğumu kanıtladı
Tuzhurmatu’nun yeni Kaymakamı yolsuzluk davasında suçlanıyor

Posted: August 3, 2018 at 12:17 am

Hasan Zeyn El-Abdin, Tuzhurmatu yeni Kaymakamı. Fotoğraf: Tuzhurmatu Kaymakamlık medyası

Salahaddin-KirkukNow

İki kaynağ’a göre, Tuzhurmatu ilçesinden yeni Kaymakamı Hasan Zeyn El-Abdin, yolsuzlukla suçlanıyor, daha önce Salahaddin vilayetinin sağlık müdürü iken Abdin, yargının lehine karar vermekle suçlandığı bütün davaları onaylamakta ve kendisine karşı tüm suçlamalarda masumiyetini kanıtlamıştır.

Dr. Hasan Zain El-Abdin’in yargılanmasına ilişkin meseleler, Yargı Konseyi tarafından seçilmesinden sonra Tuzhurmatu belediye başkanlığı görevinin atanmasıyla birlikte yolsuzlukla gündeme getirildi.

1 Ağustos 2018 Çarşamba günü, yeni Tuzhurmatu ilçesinin Kaymakamı, Dr.Hasan Zain El-Abdin yeminden sonra Şelal Abdul’un yerini aldı ve yeni görevine başladı.

Eski Tuzhurmatu ilçesinin Kaymakamı Şelal Abdul KirkukNow’a “Hasan Zain El-Abdin dört yıl boyunca Salahaddin Sağlık bakanlığın müdürüydü, ancak İdare Mahkemesi ve valiliğin kararıyla yolsuzluk suçlamalarından dolayı görevinden alındı” dedi.

Hasan Zain El-Abdin, İdari Mahkemenin ve valiliğin verdiği kararla yolsuzlukla suçlandığı gerekçesiyle görevden alındı.

Abdul, “Hasan Zain El Abidin’in Tuzhurmatu belediye başkanlığına atanması, yasaya uygun değildi, ancak tamamen siyasi bir mesele idi ” dedi.

Şelal Abdul, Irak kuvvetlerinin tartışmalı bölgelere girmesinden sonra, 16 Ekim 2017’ye kadar eski Irak rejiminin düşmesinden sonra Tuzhurmatu belediye başkanının görevlerini aldı.

“2009 yılında, Hassan Zain El Abdin il meclisi tarafından görevden alınacak ilk yönetmendi ve 28 meclis üyesinin yolsuzluk suçlamalarından ötürü işten çıkarılması için oy kullandılar” dedi.

Tuzhurmatu ilçesi Konseyi bu yılın başlarında Hassan Zain El Abdin’in açılışıyla oylandı, Tuzhurmatu yeni Kaymakamı Türkmen bileşeninden ve Şelal Abdulun yerine geçti, ve bu ayın başlarında yargı açılışı üzerine Salahaddin valisi Ahmed el-Cuburi’nin onayından sonra göreve başladı.

Dr.Hasan Zain El Abdin Tuzhurmatu’nun yeni Kaymakamı KirkukNow’a, “İşimin görevleri ile ilgili bütün hukuki meseleler, Salahaddin sağlık bakanı iken, işimizin bütünlüğünü kanıtlayan tüm delillerden sonra yargı tarafından tamamen çözülmüştür” dedi.

Çalışmamla ilgili bütün yasal konular yargı tarafından tamamen çözüldü.

“2014 seçimlerine katılımımız, önceki çalışmalarımızla ilgili dosyaları çözmek için en iyi kanıt.”

Tuzhurmatu ilçesi idari olarak Salahaddin eyaletine bağlıdır, Irak Anayasası’nın 140. maddesi ile tanımlanan ve çeşitli milletlerden oluşan (Arap, Kürt ve Türkmenler)’in yerleşik olduğu ve yaşadığı “ihtilaflı bir alan” olarak kabul edilir din ve mezhep olarak farklılık gösterir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15815

Photo Gallery

404 views
Print This Post Print This Post