Tuzhurmatu Kaymakamı: Bizim önceliğimiz, Kürt göçmen ailelerin ilçeye dönmesidir

Posted: August 7, 2018 at 12:24 am

Tuzhurmatu, 2018, Dr.Hasan Zin El-Abdin,Tuzhurmatu yeni Kaymakamı Fotoğraf: Kaymakamlık medyası

Omer Cevad-Salahaddin

Tuzhurmatu ilçesinin belediye başkanı, Dr. Hasan Zeyn El- Abdin, görevlerinden sonra öncelikli olan temel görevler başta olmak üzere, 10 Ekim 2017 tarihinden sonra ilçeyi terk eden Kürt aileleri ile ilgili olanları, istisnasız tüm milletlere ve bileşenlere ilişkin kanunun uygulanması gereğini vurguladı.

Tuzhurmatu’nun yeni Kaymakamı yasal yemininden sonra (KirkukNow) ile bu görüşmeyi yaptı.

Açılışından sonra ana görevlerinde şunları söyledi: “Çalışmamızın önceliği ve Tuzhurmatu ilçe müdürlüğü görevinin kabul edilmesi üzerine, 16/10/2017 tarihinde, ihtilaflı bölgelerdeki yargılama operasyonlarından sonra ilçeyi terk eden Kürt ailelerine daha fazla dikkat çekerek, Bütün ailelerin geri dönüşü için doğru yer dedi ve buna ek olarak, “Irak hükümetindeki ilgili makamların, bilinmeyen gruplardan sabotaj eylemleri sonucunda evlerine ve dükkanlarına verdikleri zararı telafi etmek için tazminat talep etme eğilimi vardır” dedi.

Resmi kaynaklara ve görgü tanıklarına göre, Tuzhurmatu ilçesindeki binlerce Kürt ailesi ve federal güçler ile 16 Ekim’de Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasındaki savaşlar sırasında, o gece geç saatlerde evlerinden ayrıldıklarında, başka bir yerde yaşamasına yardımcı olan eşyalarından hiçbir şey aktarılmadan. Geçici olarak bile olsa ve çatışmaların ateşi altında hayatlarını kurtardı ve Kürdistan Bölgesi’ndeki illerdeki zor yaşam koşullarında birkaçını yaşadı.

Hasan Zeyn El-Abdin’e göre “Salahaddin valisi, Tuzhurmatu ilçesinin milletleri ve bileşenleri arasındaki barışçıl bir arada yaşamanın yanı sıra, yerinden edilmiş kişilerin dosyasına dikkat çeken faktörlere dikkat çekmek için direktifler verdi.”

Başbakan, “Tuzhurmatu yeni Kaymakamı, ilçedeki farklı bileşenleri, Araplar, Kürtler ve Türkmenler Sünniler ve Şiilerle beraber ilçede ayırımdan vazgeçmek için eldeki bütün çabaları gösterecek” dedi.

Tuzhurmatu Kaymakamlık görevine atandıktan sonra, Hasan Zin el-Abidin mali yolsuzluk vakalarının, Salahaddin vilayeti Sağlık Müdürlüğü’nün müdürü olduğu dönemde, Zine El Abidine yargılanmakla suçlanan tüm davaların kendisinin lehine karar verdiğini ve kendisine karşı bütün suçlamalarda masum olduğunu kanıtladı.

Tuzhurmatu Kaymakamı KirkukNow’e yaptığı konuşmada, “Yasanın herkes tarafından uygulanmasına, hakların elde edilmesi ve masum vatandaşlara zarar veren tüm olumsuz tezahürlerin ortadan kaldırılması” gerektiğini vurguladı.

ilçedeki hizmetin gerçekliğiyle ilgili olarak, Tuzhurmatu Kaymakamı “hizmetlerin gerçekliği çok trajik ve herkesin ilçenin bu gerçekliğinden kaldırma çabalarını birleştirmesi gerektiğini” ortaya çıkardı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15819

Photo Gallery

383 views
Print This Post Print This Post