Dakuk köylerinde ana yol açılıyor
Federal polisi: Kakayilerin dönmesi için kolaylık sağlıyor

Posted: August 8, 2018 at 2:17 pm

Dakuk, Ağustos 2018, dört yıldan sonra anayol tekrar vatandaşlara açıldı, fotoğraf: Federal polisi

Kerkük-KirkukNow

Federal polis güçleri, Dakuk ilçesinde köylerin birbirine bağlanması için ana yol açtılar, buda Kakayi göçmenlerin dönmeleri için kolaylık sağlıyor.

Salı günü 7 Ağustos’ta Dakuk ilçesinde, Deaş’ın saldırısından sonra bu yollar kapanmıştı, dört yıl aradan sonra tekrar bu yollar köy halkına açıldı.

Federal polis sözcüsü Tuğgeneral Esir Muhammed, Kerkük’te KirkukNow internet sitesine konuştu; ”bu yol daha önce Peşmerge güçleri tarafından korunuyordu ve sonradan kapatıldı bugün yine bu yol tekrar açıldı, sonradan bu yollar Deaş’ın kalıntısından temizlendi” dedi.

Aynı zamanda bu yolun tekrardan açılması köyleri biribirine bağlıyor ve köy halkı özellikle Kakayilerin evlerine tekrar dönmelerini ve tarımlarına başlamalarını sağlıyor, diye sözlerine ekledi.

Kakayiler çoğunlukla Dakuk köylerinde (44 Km Kerkük’ün güneyinde) yerleşikler, birkaç hafta önce silahlı saldırıya öldürmek ve kaçırma olaylarına karşı karşıya gelmişlerdi, bu yüzden onlarca aile göç etmek zorunda kaldılar ve göçmen oldular.

Dakuk, Ağustos 2018, sınırdaki köylerin birbirine bağlanmasında anayolun vatandaşlara açılması, Fotoğraf: Federal polisi

Federal polis kumandanı Albay Şakir Kwin Kerkük’te Salı günü, bu yolun açılması 2014 yılında Hazirandan beri kapatılmış durumda, dedi.

Şakir, “bölgenin güvenliği sağlandıktan ve Deaş’ın temizlenmesinden sonra bu yol açıldı ve vatandaşların köylerine ve evlerine dönmelerini sağlıyor” dedi.

Dakuk’un bu yolu Kakayiler’n köyünü Ali Seray ve Zankar’a bağlıyor,  Kerkük’ün güneyindeki köyleri ve Tikrit şehrini Salahaddin ilinde birbirine bağlıyor.

Dakuk ilçesi, bir kaç yıl Deaş’ın saldırısına uğradı, 16  Ekim 2017 olaylarında Peşmerge güçlerin çekilmesinden sonra bölgenin güvenliği Irak güçleri tarafından ele geçirildi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15822

Photo Gallery

341 views
Print This Post Print This Post