Göçmenlik engel değil
bir başarı hikayesi… iki kardeş Irak genelinde birinci oldular

Posted: August 10, 2018 at 1:43 pm

Kerkük, 8 Ağustos 2018, Esma ile Esir iki kardeş göçmen aileden hayallerini gerçekleştirdiler ve Irak genelinde birincilik kazandılar, Fotoğraf: Karwan Salihi

Karwan Salihi-KirkukNow

Lise son sınavların sonuçları açıklandı, Kerkük’te iki kardeş (Esma ve Esir) lise son sınıfında Irak genelinde birincilik kazandılar, göçmenlik hayalini gerçekleştirmek için bir engel olmadığını kanıtlamış oldular.

Esma 23 yaşında ve Esir 18 yaşında, sonuçlara göre Irak genelinde birinci oldular, dört yıl göçmen olmalarına rağmen.

Göçmenlik yıldönümünde başarılı olmak

Bundan dört yıl önce 2 Ağustos 2014’te Esma ve Esirin ailesi Deaş’ın hükmünden iki ay sonra Zab nahiyesini terketmişler Zab nahiyesi Kerkük’ün batı güneyinde, örgütün kötü davranmaları bölgeyi işgal etmeleri nahiyeyi terk etmek zorunda kaldılar.

Dört yıldan sonra ve aynı gün, Esma 98.86 puan alarak ve Esir 99.57 puan alarak vezaret sınavında Irak genelinde birincilik kazanmayı hak ettiler.

Esir Muhammed Ahmet KirkukNow’a ” benim hayatım göçmen olarak geçti, fakat hayallerim vardı, şimdi hayalim gerçek oldu.. daha önce erkek kardeşim ve kız kardeşlerim iyi puan kazandılarve dereceye girdiler iyi sonuçlar elde ettiler, bende iyi bir puan almak istiyordum ve sonunda hayalimi gerçekleştirmeyi başarabildim.

Benim hayatım göçmen olarak geçti, ama hayalim vardı

Esma Muhammed Esirin kız kardeşi, 2012 yılında Deaş’ın Irak’a gelmesiyle, dışardan okuyarak lise üç’e kadar ulaştı, “Kerkük göçmeni olduğumuz zaman, yaşımdan ötürü okula alınmadım, bu yüzden liseyi dışardan okudum ve 98.86 puan almayı başardım” dedi.

Esma ve Esirin ailesi nahiyeyi bıraktıkları zaman Erbil’e gittiler sonradan Kerkük’e gittiler.

Nasıl birinci oldular?

Esma hergün 8 ve 12 saat çalışıyordu ve lise sonda hiçbir şekilde cep telefonu ve internet kullanmamış.

Esma “Bazen kardeşim Esirle beraber ders çalışıyorduk, sınav sonuçları açıklanmadan önce iyi bir puan alacağımı hissediyordum çünkü çok çalıştım zamanımın çoğunu ders çalışmakla geçiriyordum” dedi.

Esir daha az ders çalışmış bir günde 8 ile 10 saat arasında çalışmış, oda aynı şekilde telefonu yoktu ve teknoloji oyunları kullanmamış.

Kerkük, 8 Ağustos 2018, Esma ile Esir Anne, Baba ve bir kız kardeşleriyle birlikte resimleri, fotoğraf: Karwan Salihi

Öğrenciler’e yol gösteriyoruz

Bu iki kardeş lise son öğrencilerine nasihatları var, son sene ve iyi çalışsınlar zamanlarını ona göre değerlendirsinler çünkü bu son sene Irak’ta öğrencinin geleceğini belirleyecek.

Esir ” kesinlikle sosyal medya internet kullanmasınlar çünkü sadece vakit kaybı ve onlara hiçbir faydası dokunmayacak, o yüzden vakitlerini iyi değerlendirmeleri lazım” dedi.

Esma “Kız öğrencilerin eğer okuma hevesleri varsa okumaları lazım eğer okula gitme imkanları yoksa dışardan okuyabilirler ve hedeflerine ulaşabilirler” dedi.

Kızlar amaçlarından ve hayallerinden vazgeçmemeli

Bir ailede doktor yetişmek

Bu iki öğrencinin ailesi, 9 oğlan ve 6 kızdan oluşuyor, oğlanlardan üçü doktor ikiside tıp fakültesinde okuyorlar, ayrıca bir kız kardeşleride diş doktoru, buda ister istemez Esma ve Esir’in üzerinde etkisi oldu.

Esma ” benim hedefim eğitimime para harcamak ve yüksek lisans almayı düşünüyorum” dedi.

Fakat Esir ” ilerde doktor olmak istiyorum ve ülkeme hizmet etmek istiyorum, hiçbirşey bu hayatta imkansız değildir yeterki insan kendisi istesin ve çabalasın” dedi.

Irak genelinde birinciler eğitim bakanlığından henüz açıklanmasada, ama Esir ile Esma Irak’ın birincisi oldular.

Esir ” birinciler ödüllendirilmeli ve Hükümet onları desteklemeli çünkü bu diğer öğrencileri çalışmaya teşvik eder” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15827

Photo Gallery

355 views
Print This Post Print This Post