Yeni ‘Türkmen silahlı gücü’ Kürtleri ilgilendiriyor

Posted: August 12, 2018 at 11:49 pm

Kerkük, Eylül 2017, Kerkük Kalesi, Irak, Kürdistan Bölgesi ve Türkmen bayraklarının fethedildiği şehrin pazarından görülüyor. Fotoğraf: Gardiyan

Goran Baban – Kerkük

Türkmen Cephesi bu iddiayı reddetmesine rağmen, Kerkük Valiliği Konseyi başkanı, kanun hükmünün ötesinde bir paramiliter güç oluşturmak için zaten “eğitimli askere” sahip olduklarını iddia ediyor.

Suçlamalar haftalar önce başladı ve çoğunlukla Kürt yetkililer Türkmen Cephesi’nin böyle bir adım atması için böyle bir adımın eyaletteki barış ve istikrarı tehdit ettiğini söylediler.

Türkmen Cephesi’nin Kerkük şubesi başkanı Kasım Kazançi, “Bazı taraflar seçimleri artırmalarını sağlamak için bu konuyu gündeme getirdi” iddialarını reddediyor.

Türkmen Cephesi, KYB’nin seçim sonuçlarını bir ay süren protesto gösterisine dönüştüren Kerkük’te sert bir tavırla karşı karşıya bırakması ve 12 Mayıs 2018 tarihli elkitabının kararı kararlaştırıldı.

KYB üyesi olan Kerkük Valiliği Güvenlik Komitesi Başkanı Azad Cabari, “Türkiye, Türkmen Cephesi’ne silahlı bir güç oluşturma ve 600 kişi eğitme konusunda yardımcı oldu.

Üç yıldır Türkmen Seferberlik Gücümüz var. Bunun dışında paramiliter milislerimiz yok.

Her militanın aylık 400 ABD dolarından ötürü olduğunu iddia eden Türk, belirli bir partinin silahlanma tarihine sahip olduğunu iddia etti.

Cabari böyle bir iddiada bulunan ilk ya da tek Kürt yetkilisi değil.

Kerkük, 29 Mart 2017, Türkmen bileşeninin Kürt bayrağı kaldırmaya karşı protesto gösterisi. Fotoğraf: KirkukNow

Bir Kürt yetkilisi ve KYB’nin eski bir milletvekili olan Shwan Davudi, “kurulan [Türkmen] gücünün her hareketini izliyorlar” dedi. Kuvvet, 16 Ekim 2017’den sonra federal baskının Kerkük’te meydana gelmesinden sonra oluştuğunu söyledi. KYB, çeşitli tarafları tehlikeye karşı uyardı ve “Türkiye, Kerkük meselesinin karmaşıklaşmasında olumsuz bir rol oynuyor” dedi.

Türkiye her zaman Kerkük’le ilgilenmiştir. Nisan 2017’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük meselesine ilişkin bir röportajda “Kerkük’ün tarihsel olarak bir Türkmen şehri olduğuna inanıyoruz, fakat aynı zamanda Kürtler ve Araplar da var. Kerkük hiç kimsenin şehri değil ama herkesin şehri.” Dedi.

Türkiye, Kerkük’te böyle bir güç oluşturmanın iddialarına henüz cevap vermiyor.

Türkmen Cephesi silahlı bir güç oluşturdu ve 600 kişiye eğitim verdi

Ancak, Türkmen Cephesi ve Türkiye, Erdoğan’ın bu yıl başkanlığını kazandığında, Türkmen Cephesi KirkukNow’e neşe duyduklarını dile getirdi.

Kazançi, “Irak’taki başka herhangi bir bileşen olarak” silahlı bir güce sahip olma haklarının olduğunu söyledi. Ancak, Kerkük’ün sivilleri korumak için ortak bir güç istediler, fakat bizim isteğimiz Irak hükümeti tarafından onaylanmadı.” dedi.

Kerkük, Ağustos 2017, kalenin yakınındaki şehrin kalabalık pazarlarından biri. Fotoğraf: Binar Sardar

Irak anayasasının 9. maddesi, Irak savunma sisteminin yasal çerçevesinin ötesinde herhangi bir güç oluşturmayı yasaklamaktadır.

Güvenlik uzmanı Hakim Hamdi Gli, iddiaların “zayıf” olduğunu iddia ediyor. Ancak, Türkiye’nin Türkmen Cephesi’ne “lojistik konusunda” yardımcı olabileceğini söyledi.

Kerkük’ü daha canlı bir şekilde yansıtan daha geniş bir bölgesel çatışma var. Halk Seferberlik Kuvvetleri, hükümetin emri altında 16 Ekim 2017’de şehre baskın düzenledi. Daha sonra bir paramiliter olan kuvvet, İran’ın gündemini uygulamakla suçlandı. Türkiye, buna karşılık, müttefikler aracılığıyla şehre nüfuz etme çabasındadır. Gli, “Ulusal ve güvenlik stratejisini dikkate alarak Türkiye, Musul ve çevresi gibi Kerkük’teki konumunu güçlendirmeye çalışıyor” dedi.

Kerkük’e daha canlı bir şekilde yansıyan daha geniş bir bölgesel çatışma var.

Gli, bu tür girişimlerin, tartışmalı bölgelerin geleceği için mezhepsel veya etnik savaşa yol açabileceği için tehlikeli olduğunu söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15837

Photo Gallery

504 views
Print This Post Print This Post