Yeni açılan Kerkük-Erbil yolunda ulaşım sorunsuz bir şekilde devam ediyor

Posted: August 27, 2018 at 5:57 pm

Kerkük, Ağustos 2018, Kerkük-Erbil yolunun on ay kapanmasından sonra tekrardan vatandaşlara açılıyor. Fotoğraf: KirkukNow

Soran Muhamad – Kerkük

Erbil ve Kerkük arasındaki 90 kilometrelik yolda dört kontrol noktası var ve her kontrol noktasında sorgulama var, Kerkük’ten Erbile giden vatandaşlara yada Erbil’den Kerkük’e giden vatandaşlara sorgulama yapılıyor.

Vatandaşlar sorgulamalardan şikayet etmiyorlar, kontrol noktalarının adil ve yasal olduğuna inanıyorlar.

Erbil’den Kerkük’e ulaşan bir sivil olan Himdat Ahmed, federal polis kontrol noktasını bölgedeki ve Irak’taki diğer kontrol noktalarıyla karşılaştırarak “normal” olarak değerlendirdi.

KirkukNow, Kerkük-Erbil yolu üzerindeki dört kontrol noktasını öğrendi. Birincisi federal polis tarafından yönetilen Altunköprü ve Kerkük arasında. İkincisi, Altunköprü’de federal ve yerel polis tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Üçüncü ve son federal kontrol noktası federal polis tarafından yönetiliyor. Erbil’e girmeden önceki son kontrol noktası, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) güvenlik güçleri tarafından yönetiliyor.

Kerkük, 17 Ağustos 2018, Erbil ve Kerkük arasındaki ulaşımın sürdürülmesini sağlamak için (Altun Köprü)’de geçici demir köprünün kurulması. Fotoğraf: Ömer Jawad

Ahmed’in bu yolda yolculuk yapması esnasında aracın sahibi kim diye benzer sorular sormaları güvenlik açısından bence çok iyi olduğunu söyledi, ve “Görevlerini yerine getirmelerini normal buluyorum” dedi.

Bu yolun on ay kadar kapatıldıktan sonra, Kerkük ile Erbil arasındaki yol, 19 Ağustos 2018 Pazar günü, Altun köprüsünün hasarlı tarafına kurulmuş geçici bir demir köprü ile bir kez daha taşınmaya açıldı. Federal köprüler 16-17 Ekim’de tartışmalı bölgelere baskın yaparken,  Altun köprüsündeki hasar Irak kuvvetleri ile peşmerge arasında kısa bir çatışma sonucu oldu. KBY ile Bağdat arasında insanların yolunu tekrar açmak için düzinelerce toplantı yapıldı.

Ahmed, yüksek doluluklu araçların daha hafif güvenlik kontrollerine girme şansının daha yüksek olduğunu söyledi.

KirkukNow, resmi Facebook sayfasındaki kontrol noktalarının muamelesi hakkında bir soru yayınladı. Katılımcıların çoğunluğu, dört kontrol noktasında muameleyi “normal” olarak yazmıştır.

کردنەوەی ڕێگای کەرکوک_هەولێرافتتاح طريق كركوك-اربيل

Geplaatst door KirkukNow op Zondag 19 augustus 2018

Kerkük Yüksek Güvenlik Komitesi, yeniden başlama günü, gelen sivillere yönelik muamelenin “KBY’nin sivillere yaptıklarına benzer” olacağını kararlaştırdı.

20 Ağustos pazartesi günü, Nawzad Hadi Erbil valisi ve şehrin diğer güvenlik yetkilileri, kontrol noktalarını ziyaret ettiler, ayrıca insanlar için bu yolu kolaylaştırmaya dair söz verdi.

Başka bir sivil olan Salman Asi, güvenlik kontrolünü rutin olarak buldu. Irak kuvvetlerinin son kontrol noktasında, arabamızın mülkiyetini sorduklarını söyledi.

Eğer bir sürücü kendi arabası için sahiplik belgelerine sahip değilse, onun sorgusu daha zorlu geçiyor.

Salman ” eğerki arabanın belgeleri sürücüye ait değilse başkasının üzerineyse o zaman arabanın sahibini arayıp ve arabayı ondan satın aldığını görevlilere bildirmek zorunda, o zaman geçmesine izin veriliyor” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15912

Photo Gallery

267 views
Print This Post Print This Post