İki ay süren soruşturmalardan sonra
Halawa Nasraddin’in ölümünde ilerleme yok

Posted: August 30, 2018 at 2:03 pm

Soran Muhammed – Kerkük

Irak hükümetinin oluşturduğu bir komite tarafından iki ay süren bir soruşturma sonrasında, 65 yaşındaki Halawa Nasradin’in cinayet davası ve diğer üçünün yaralanması sonucu hiç sonuç vermedi.

13 Haziran’da Kerkük’te Shoraw’da el bombasıyla terörle mücadele birimi saldırıya uğradı. Grup ateş açtı. Vuruş, Halawa Nasraddin’i öldürmek ve üç kişiyi yaralamakla sonuçlandı. İki terörle mücadele memuru da yaralandı.

Olaydan beş gün sonra, Irak hükümeti bunu araştırmak için bir ekip göndermeye karar verdi.

Ancak Kerkük Valiliği Konseyi (KVK) İnsan Hakları Komitesinin başkanı, soruşturmanın hiçbir yere götürmediğini söyleyerek komiteyi eleştiriyor, “Kerkük’e geldiler, bazı partilerle görüştüler ve Bağdat’a geri döndüler.”

Olayları iyice inceleyemiyoruz

Kerkük Valiliği Konseyi (KVK) şu an aktif değil ve davayı ayrıntılı olarak araştıramayacak, “KVK aktif olsaydı bu tür vakaları kolayca terk edemez” dedi.

Kerkük polis sözcüsü Albay Afrasyaw Kamil “Irak Terörle Mücadelesi’nin davayı denetlediğini, fakat hiçbir bilgimiz yok ve sadece komitenin Kerkük’ten geri döndüğünden beri hiçbir sonuç sunulmadığını biliyoruz” dedi.

Halawa Nasreddin’in torunu Muhammed Cuma, “Komite bizimle görüşmedi ve yaralılardan bir tanesini, 18 Haziran gecesi, Irak’taki terör karşıtı güçlerin karargâhlarında karşıladı” dedi.

Komite’den şüpheleniyor, “Yaralı kişinin ifadesini değiştirebileceğinden şüpheleniyoruz çünkü sonuç gösterilmiyor” dedi.

Komite Kerkük’ten döndükten sonra sonuç bulunamadı.

Akrabalarından beşi, Irak’ın terörle mücadele güçlerini Halawa Nasradin’i öldürme suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Cuma, şikayetlerinin istihbarat teşkilatı ile birlikte olduğunu söylerken, “Davayı ele almak için bir girişim olduğuna inanıyorum” dedi.

Halawa Nasraddin Sadun 1953’te doğdu. 1969 yılında evlendi, yedi oğlu ve dört kızı olduktan sonra kocası öldü.

Kerkük’teki en büyük siyasi parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), terörle mücadele güçlerini de suçladı. Rastgele atışların ölüm ve yaralıya neden olduğunu söyledi.

Ancak, Terörle Mücadele Dairesi bu iddiaları reddetti.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15928

Photo Gallery

180 views
Print This Post Print This Post