Ulaştırma Bakanlığı, Kerkük havaalanının açılışını bir öncelik olarak değerlendiriyor

Posted: August 31, 2018 at 12:37 am

Kerkük / askeri uçak eski askeri havaalanında, mevcut Kerkük Uluslararası Havalimanı, fotoğraf: Federal Savunma Bakanlığı

Kerkük-KirkukNow

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Kazım Fincan El-Hamami Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bakanlığın önceliğinin Kerkük Uluslararası Havalimanı’nı faaliyete geçirmeye başlaması olduğunu söyledi.

“Öncelik, Kerkük Uluslararası Havaalanı projesini ve ekonomik önemi nedeniyle Kerkük’ün geleceğini desteklemek ve işletmektir” dedi El-Hamami, Kerkük Valisi Rakan Said el-Cuburi ile Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı ve bazı genel müdürler ile Kerkük İl Halk Teşkilatı Burhan Mezher el-Asi’nin bir üyesi bulundu.

Bağdat, 30 Ağustos 2018, Kerkük Valisi, Kerkük Uluslararası Havalimanı çevresinde Ulaştırma Bakanı ile bir ajansın toplantısı, fotoğraf: il medyası

Irak ile diplomatik ilişkileri olan bütün ülkelerin, Kerkük’ün vatandaşları için 500 ila 3.000 iş sağlayacak olan Kerkük havalimanı ile hava yolları açacağını söyledi.

Kerkük Uluslararası Havalimanı 500 ila 3,000 arası çalışanı istihdam edecek

Projenin bir parçası olarak, Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Otoritesi tarafından desteklenen Kerkük Valisi Cuburi, Kerkük’teki hizmet departmanlarının Havayolu Otoritesinin şartlarına ve talimatlarına uygun olarak havalimanını işletmek üzere Yüksek Komiserlik’ten kendisine verilen görevleri tamamlamak için çalıştıklarını vurguladı.

Kerkük valisi vekaleten Rakan Said el-Cuburi, temmuz ayında düzenlenen bir basın toplantısında, ilk uçuşun o ana kadar 18’inci günü Kerkük havaalanına ineceğini ve bu güne kadar ulaşılamadığını duyurdu.

Ulaştırma projelerinin uygulanmasına yönelik Genel Kuruluş’un, 5 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan resmi bir mektupla uygulamaya konulacak olan Ulaştırma Bakanlığı projeleri dahilinde, Kerkük Sivil Havaalanı rehabilitasyon projesini de katılımcı bir şekilde içerdiği belirtilmelidir.

Kerkük vilayetinin eski milletvekili Amira Zangana’nın 18 Ağustos 2015’te duyurduğunu da belirtmek gerekir ki, Ulaştırma Bakanı’nın havaalanını askeriden uluslararası sivile çevirmek için onayını aldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15931

Photo Gallery

198 views
Print This Post Print This Post