En az 100 aile’nin hayatı tekrar eskisi gibi oluyor

Posted: September 3, 2018 at 1:06 am

Kerkük/ 27 Ağustos 2018/ Hama Emin Ibrahim 9 yaşındaki oğluyla beraber dükkanını ziyaret ediyor, 16 Ekim olaylarında 10 ay kapalıydı, fotoğraf: Karwan Salihi

Karwan Salihi-Kerkük

Hama Emin İbrahim Erbil-Kerkük yolunda dükkanı var ve “ordaki dükkanlar hepsi zarar görmüş durumda fakat şuan bu yoldaki Pazar ve çarşılarda hareketlilik var ve yeniden burda hayat başladı benimde işime tekrardan başlamam gerek” dedi.

Hama Emin Kerkük ve Erbilin yolu 10 ay kapandıktan sonra 9 yaşındaki oğlu ile birlikte dükkanlarını temizlemeye başladılar.

Bu dükkan 10 kişilik Hama Emin ailesi’nin geliri Altun köprü nahiyesi yakınında, ancak 16 Ekim olaylarında Peşmerge ve İrak güçleri arasındaki çatışmalar yüzünden iş yeri yağmalanmış ve ziyan görmüş ve kapanmış.

Kerkük ve Erbil yolu Altun köprüden geçiyor 10 ay kapalı olduktan sonra Kurban bayramından önce vatandaşlara açıldı, buda esnafların yeniden işlerine dönmelerini sağladı ve tekrar işlerine başlayabilecekler bunların arasında tabi Hama Emin’de var.

Hama Emin iş yerini açmak için hazırlık yapıyor, ” Önemli olan bizim işimize tekrar dönmemiz ve bu yolunda açılması ayrıca mutlu etti beni” dedi.

Önemli olan işlerimize dönmemiz, yolun açılması beni sevindirdi

En az 10 dükkan, benzin istasyonu ve lokantalar 16 Ekim olayları yüzünden kapanmıştı, şimdi tekrar açılıyor.

Aziz Anwar KirkukNow’a “16 Ekim olaylarından sonra Irak güçleri Kerkük’e döndüklerinde o yolda balık dükkanım vardı ve 20 bin dolara satıyordum, bu olaylarda balıklarımı hepsini kaybettim ve işimide bu yüzden kaybettim, 10 aydır işsizim ve işime tekrar başlamak istiyorum” dedi.

Altun köprü nahiyesi tarım ve turizmde çok önemli, Kerkük ve Erbil şehrini birbirine bağlıyor.

Kerkük/ 27 Ağustos 2018/ çatışmalardan dolayı bir esnaf 10 aydır kapalı olan dükkanını tekrardan açıyor, fotoğraf: Karwan Salihi

Abdulmutalip Necmeddin, Nahiye bakanı ” bu yolun açılmasıyla pazarın hareketlendiğini ve canlandığını düşünüyorüm, esnaflardan dükkanlarını turistlere açmalarını istiyorum” dedi.

Kerkük ve Erbil yolu her iki Irak ve Kürdistan bölgesel hükümeti’nin kararıyla açıldı, vatandaşların yolculuğunu kolaylaştırdı ve az ücret ödüyorlar.

Imad Mahmut Kerkük-Erbil yolunun şoförü KirkukNow’e “yolun açılması trafik kazaların azalmasını sağladı ve aynı zamanda yol ücretide azaldı, şimdi 10 bin ücretle Erbil’e gidebilirsin, halbuki yol açılmadan önce 15 bin ücretle Erbile gidebiliyordun” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15940

Photo Gallery

234 views
Print This Post Print This Post