Tuzhurmatu’daki Kürtler Hızlı müdahale gücünün çekilmesini protesto ettiler

Posted: September 4, 2018 at 11:34 pm

Salahaddin,3 Eylül 2018, Tuzhurmatu temsilcileri protestolar için hazırlık yapıyorlar, Fotoğraf: KirkukNow

Zhino Halil-Salahaddin

Tuzhurmatu’nun Popüler Konseyi, kentin Kürt topluluğunun katılımını talep eden çok ırklı tartışmalı bölgelerde protestolar düzenlemeyi planlıyor.

Konsey üyeleri, 3 Eylül’de Komari camiinde toplanarak Irak hükümetinin Hızlı Müdahale Gücü’nü geri çekme ve savunma bakanlığı tarafından desteklenen yeni bir güçle değiştirmeye yönelik son kararlarına karşı geniş protestolar için hazırlık yapmak üzere toplandı.

Popüler Konsey üyesi Fahir Abbas (KirkukNow)’a “7 Eylül Cuma günü protesto gösterileri düzenlendiğini ve hükümetin Hızlı Yanıt Gücü’nü geri çekme ve bir başkasıyla değiştirme kararını ertelemeye çağıracağız” dedi.

Abbas, geçtiğimiz yıl 16 Ekim olaylarının ardından güvenlik dengesizliği nedeniyle kentten kaçan binlerce Kürt sakinleri Tuzhurmatu’nun birçoğunun Hızlı Müdahale Gücünün konuşlandırılmasından sonra geri dönebileceğini söyledi.

Hızlı tepki güçleri şehri terk ederse, Kürtler evlerinden ve Tuzhurmatu’dan ayrılacaklar.

Güç Irak İçişleri Bakanlığı tarafından gönderildi ve kaçan aileleri geri dönmeye teşvik eden ihtilaflı bölgeye göreceli istikrarı geri getirmeyi başardı.

Salahaddin 2018, Şehrin bir sokağında bulunan hızlı tepki kuvvetlerinden bir asker, fotoğraf: Hızlı reaksiyon güçleri medyası

Abbas, Irak hükümetinin yeni kararının “Kürt ailelerini tekrar kasabayı terk etmeye zorlayacağından” korkuyor.

Tuzhurmatu, Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın Salahaddin vilayetinde bulunan Türkmenler, Kürtler ve Arapların yaşadığı tek topraklardır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15946

Photo Gallery

165 views
Print This Post Print This Post