Keşfedilecek Sincar Kütle Mezarları

Posted: September 5, 2018 at 1:37 pm

Bir toplu mezarda yakınlarının kalıntılarını arayan Yezidi yaşlı bir kadın.

Ali Ayad-Naynawa

Salı günü, iki adli tıp biriminin ortak bir ekibi ve Sağlık ve Şehitler Bakanlığı Vakfı’na ait toplu mezarların korunması, Naynava vilayetinin Sincar ilçesine birkaç hafta süren resmi bir göreve başkanlık etti.

Adli ekipler, IŞİD terörist grubunun işlediği korkunç zulümlerin olduğu Sincar ilçesi ve çevresindeki toplu mezarları ortaya çıkarmak için hazırlık yapıyorlar.

Bağdat’taki Adli Tıp Anabilim dalı başkanı Dr. Zayd Ali, “Bu hükümet ekibinin görevi, toplu mezarların açılmasına ve kalıntıların ailelerine uydurulmasına hazırlık olarak, Sincar’daki kayıp kişilerin doğru bir veri tabanını oluşturmaktır” dedi.

Ali, çalışma planlarının ilk önce Hardan bölgesinden başlayıp, bir diğeri olarak da, diğeri henüz açılmamış olan Sincar’da ve partilerde 65’den fazla toplu mezarın varlığını ve içeride kalan kalıntıların sayısının bilinmediğini ortaya koydu.

Genel Müdür, birinci dereceden akrabalarının ailelerinin, özellikle Çarşamba sabahı çok sayıda toplumu bir araya getirmek için, kayıp Yezidiler için Sinjar Belediye Başkanı ile koordinasyon içinde topluluğun yerini belirlemek ve daha sonra kan örneklerini toplamaya ve oluşturulacak veri tabanının ana direkleri olacak formları doldurmaya başlamayı istedi.

Kan örneklerini toplayacağız ve formları dolduracağız ve ardından mezarları eşleştireceğiz

Teröristler yüzlerce masum insanı öldürüp toplu mezarlara gömdüler, 2014 Ağustos’ta kenti kontrol altına aldılar, ayrıca Türkmenler Kakayiler ve Hristiyanlarda Deaş örgütü tarafından zulme uğradılar.

3000-5000 arası Ezidi erkeğinin IŞİD tarafından öldürüldüğüne inanılırken, binlerce kadın grup tarafından esir alındı.

3 Ağustos 2014’te IŞİD terör örgütü, Ezidi nüfuslu Şingal kasabasında toplu katliam ve adam kaçırma olayları üzerinde ilçeyi kontrol altına aldılar.

Sincar, Musul’un 120 km batısındadır ve çoğunlukla Ezidilerin yaşadığı bir kasabadır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15950

Photo Gallery

152 views
Print This Post Print This Post