Göçmenlerin hayatı kamplarda artık dayanılmaz durumda

Posted: September 7, 2018 at 1:29 am

Duhok, Şubat 2017, kışın Şehan mülteci kampında kızı ile birlikte Yezidi kadın mülteci, Fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-Duhok

30 yaşındaki Kaçino Gulu, Duhok vilayetinde bir mülteci kampında yaşıyor, sıcak yaz günlerinde 45 santigrat derecede, açlık yüzünden ağlayan üç çocuğunun önünde boş yere duruyor ve Deaş tarafından bir buçuk yıl boyunca kaçırılıp işkenceye maruz kalmışlar.

Duhok ilinde Cam Masku kampında yaşayan bir Yezidi kadını olan Kacino, Ağustos 2014’te ailesiyle birlikte 31 üyesiyle Deaş tarafından kaçırılıp ve örgütün cezaevlerinde bir yıl altı ay geçirdi. “Daha önce olduğu gibi yiyecek almıyoruz, ayda 20 bin Irak dinarı alıyoruz, “Çocuklar için hiçbir yiyeceğimiz yok ve bütün gün açız” dedi.

Aylık 20.000 maaş alıyoruz ve bazı günler çocuklarımız açlıktan ağlıyor

Bir yıl ve altı aydan fazla bir süre sonra ve 2016 yılının başında, 70 bin dolara yakın akrabalarıyla birlikte kurtarıldılar, Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından kurtarıldı ve şimdi yer değiştirme kamplarında yaşıyor.

“Kamplara yapılan yardımlar, özellikle Musul ve ilçelerin restorasyonundan sonra gerekli seviyeye ulaşmıyor. Bu, kamplarda yaşayan yerlerinden edilmiş insanlara ağır basıyor. Toplam 24 saat içinde 8 saat elektrik sağlıyoruz” dedi.

Duhok / göçmen kamplarında okumak devam ediyor çocuklar için, fotoğraf: KirkukNow’a özel

Musul ve çevresi tekrar ele geçirildikten sonra kamplara sağlanan yardım malzemeleri azalmakta, yerinden edilmiş aileler için sıkıntı ve sıkıntıya neden olmaktadır.

Kachino, “Yorucu olan yüksek sıcaklıklara rağmen, gün içinde sadece 3 saat elektrik ve gece 5 saat alıyoruz” dedi.

Kachino’nun kocası hasta ve ailesine bakmaya gücü yok.

Her ne kadar sık sık sefil hayatlarını geride bırakıp, Avrupa’ya giden diğer Ezidi aileleri gibi göç etmeyi düşünmüş olsalar da, bunu karşılama güçleri yok.

Toplam 24 saat içinde elektrik sadece 8 saatliğine kampa ulaşır.

Shangal’den kaçmak zorunda kalan bir başka Ezidi erkeği olan Ido Halaf, içme suyu sıkıntısı ve kamptaki tuvaletin olmaması gibi diğer günlük sorunlardan da bahsetmek zorunda kaldı.

Duhok yönetimi yerinden edilmiş ailelere yardım etmek için elinden geleni yapıyor, ancak yük çok ağır görünüyor.

Duhok il meclisindeki ÜİYOK’ler komitesinin başkanı Akram El Fatah şöyle diyor: “Komite kampları sürekli ziyaret ediyor ve şikayetlerini Duhok yönetimine teslim ediyor” dedi.

Duhok kampları şimdi Musul ve diğer Irak eyaletlerinden tahmini 600.000 IDP’ye ev sahipliği yapıyor.

Hala Sincar’a geri dönemeyen Ezidi göçmen aileler için 17 kamp var.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15962

Photo Gallery

256 views
Print This Post Print This Post