Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Hıristiyanlar
Kerkük gençleri Basra’yı destekliyor ve barış mesajları gönderiyor

Posted: September 9, 2018 at 12:20 am

Kerkük, 7 Eylül 2018, Basra'daki göstericiler için çeşitli bileşenlerin gençleri bir dayanışma duraksaması düzenlediler. Fotoğraf: KirkukNow'a özel

Ömer Cawad-Kerkük

Kerkük ilinin çeşitli bileşenlerin gençleri, Basra ilindeki göstericilere bir dayanışma düzenlediler ve bu ilde ölenler için mum yaktılar.

Kerkük’ün, Kürtleri, Arapları, Türkmenleri, Keldani ve Süryaniler kentin merkezindeki valilik binasının yakınında bulunan bir grup genç, Basra halkı için dayanışma yaptılar ve bir haftadan fazla bir süredir gösteriler devam ediyor.

Kerkük’teki El-Wasti bölgesinde oturan ve mitinge katılan Ahmed Hazım KirkukNow’a ” Basradaki kardeşlerimize destek olmak için burda toplandık onlar sadece yaşamak için haklarını istiyorlar ve gösteri şehitleri için mum yakmak istedik” dedi.

Basra, başta içme suyu ve elektrik olmak üzere hizmet talep eden aylardır süren gösterilere tanıklık ediyor ve birçok göstericinin ölümüne ve başkalarını yaralamasına yol açan güvenlik güçlerinin müdahalesi için evrimleşti.

Kerkük, 7 Eylül 2018, şehrin gençleri Basra halkını destekliyorlar. Fotoğraf: KirkukNow

“Bu toplantıya,” Facebook “toplantı sitesi aracılığıyla arkadaşlarıma bir broşür okuduktan sonra katıldım. Basra eyaletindeki halkımızla dayanışma mesajı göndermek için katılmaya çalıştım,” diyor Rahimawa semtinde yaşayan Dler Kadir.

KirkukNow’la yaptığı röportajda, “Bu toplantıya katılım, Kerkük halkı tarafından devam eden koşullara ve karşılaştığımız zorluklara rağmen, sevgi ve birlikte yaşama mesajı veriyor” dedi.

Cuma günü Basra’daki gösterilerin yoğunluğu, Basra şehri, İran konsolosluğunun yakılması ve Bedir Örgütü ve Dava Partisi ile Ermenistan ve Asaib Ehl el-Hak’ın merkezi de dahil olmak üzere il meclisi ve Valilik Konseyi Binasının yakılmasına tanıklık etti.

Kerkük’ün merkezindeki Musala bölgesinden Timur İbrahim, “Bu buluşma, kardeşleri diğer bölgelerdeki kardeşlerine destek olmak için bir araya getiren Arap ve Kürt kardeşlerime güven getirdi” dedi.

“Barış toplantısı, çok sayıda beladan muzdarip Kerkük’ün güzel bir resmini yansıtıyor ve dışardan gelen kardeşlerimizin bir arada yaşama girişimleri” olduğunu belirtti.

Basra, Temmuz 2018, hizmetlerin ve yaşam koşullarını talep eden göstericiler, fotoğraf: Fransız Basın Ajansı

Acil toplantıların düzenlenmesine ve göstericilerin taleplerini uygulamak için olağanüstü kararlar verilmesine ve ildeki devlet dairelerinin ve güvenlik liderlerinin yöneticilerinin değiştirilmesine rağmen.

Almas bölgesi sakinlerinden Rami Korakis, KirkukNow’a “Irak halkının Müslüman Hıristiyanlar ve diğer dinlerle birleştiğini kanıtlamak için paylaştıkları bir girişim olan Basra’daki genç şehitlerin hayatlarına mum yaktı” dedi.

Irak Temsilciler Meclisi’nin Cumartesi günü, Basra eyaletindeki durumu tartışmak üzere olağanüstü bir oturum düzenlenmesi planlanıyor ve Haider İbadi aracılığıyla, Irak başbakanı oturuma katılmaya hazır.

Irak hükümetinin Cuma günkü görevlilerine yaptığı açıklamada Şii din adamı Ali El Sistani’yi eleştirdi ve yeni hükümetin kurulması için bir an önce yeni hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

Protestolar bu yıl temmuz ayında Basra’da kilit hizmetlerin verilmesini talep etti ve ülkenin merkezinde ve güneyindeki diğer illere yayıldı, 13 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15967

Photo Gallery

292 views
Print This Post Print This Post