Ninawa İl Konseyi Yeni Başkan Atanması Anlaşmasını Bekliyor

Posted: September 11, 2018 at 1:03 pm

Ninawa, 2018, İl Konseyi Yeni Başkanı Kürsisi belli değil. Fotoğraf: Konsey medyası

Ammar Aziz-Ninawa

Ninawa İl Konseyi Başkanı’nın pozisyonu bir haftadan uzun bir süredir boş kalmıştır ve boşluğu kimin dolduracağı belli değildir.

Yeni seçilen Irak Parlamentosu’nda milletvekili olduktan sonra Konsey’in eski başkanı Beşar El Kiki görevden alındı.

2013 il konseyi seçimlerinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) listesinde yer alan El-Kiki, KDP ve diğer kesimler arasındaki bir anlaşmaya göre konsey başkanı olarak seçildi.

(KDP) fraksiyonundan bir başka meclis üyesi olan Saydo Chato, 2013 anlaşmasının hala yürürlükte olduğunu söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi henüz il meclisi başkanlığına aday olmadı

Chato “posta Ulusal Demokrat Parti (UDP)’nin payı, bu yüzden de KDP listesindeki bir Yezidi Kürsü olarak kendimi görev için aday gösterdim” dedi.

2013 il meclisi seçim sonuçlarına göre, diğer Kürt siyasi partileriyle birlikte KDP’yi de içeren Fraternal List, Ninawa eyalet konseyinde 39’un üzerinde 11 sandalye kazandı.

Chato, konuyu görüşmek üzere konseyin genel başkan yardımcısının başkanlık ettiği bir toplantının Konuyu görüşmek üzere bu hafta Türkmence yapılması bekleniyor.

Saydo Chato kendisini KDP’nin görev için adayı olarak tanıtsa da, parti henüz resmi bir karar vermedi.

Irak anayasasına göre milletvekilleri başka resmi görevlerde bulunamazlar; Bu nedenle bir başka meclis üyesi ile birlikte Başar el-Kiki konseyi terk etmek zorunda kaldı.

2013 anlaşmasının hala yürürlükte olup olmadığı bilinmemektedir.

Ninawa fraksiyonundan Ninawa eyalet meclisi üyesi Hayam İlham, “görev, fraksiyonlar arasında 2013 anlaşması uyarınca KDP’nin payı”, “anlaşmanın yürürlükte olduğuna ve hiçbir değişikliğin yapılmadığına” dikkat çekti.

Ninawa kesiminin il meclisinde 15 sandalye ve 11 sandalyeli Kürtçe kardeşlik listesi vardır. (Nazha) listesi ise 10 sandalyeye sahiptir. Kalan koltuklar, Hristiyan Yezidi ve Şebek azınlıklarına tahsis edilen kotalardır.

2013 anlaşmasına göre, valilere postu Araplara verildi, meclis başkanı ve vali yardımcısı Kürtlere gitti, milletvekili başkan yardımcısı da bir Türkmene verildi.

KDP’den ayrıldıktan sonra mecliste 3 sandalyeye sahip olan konseyde Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) fraksiyonunun lideri olan Dawud Cundi, “yasaya göre tüm (39) üyelere göre kendilerini aday göstermeye hak kazanıyorlar. Konsey başkanının pozisyonu, ancak bir KDP üyesinin bir önceki anlaşmaya göre seçilip seçilmeyeceği veya anlaşmanın diğer meclis üyelerinin görevlerini yerine getirmesine izin verileceği açık değildir”.

Cundi, 5 yıl önce çıkarılan anlaşmanın “artık siyasi durumun 2013’tekiyle aynı olmadığı için değiştirilebileceğine” inanıyor.

Cundi, “şimdiye kadar KDP aday göstermedi ve konseyin dört fraksiyonu arasında herhangi bir anlaşma yapılmadı ve konsey ne zaman toplanacağını bilmiyoruz” dedi.

Ninawa valiliği, IŞİD saldırılarının ardından yeni bir vali atandıktan sonra 2014’ten bu yana daha yüksek bir idari görevde ilk değişikliği yapmak üzere.

Bu arada, il genel meclisi seçimlerinin bu yılın sonuna kadar yapılması planlanıyor ve seçimlerin Ninawa eyaletinde yapılıp yapılmayacağı açık değil.

Musul’daki KDP 14. Şube’nin başkanı Ali Halil, “son birkaç günde tüm gruplarla müzakerelere başladık ve KDP fraksiyonunun bir üyesinin görev yerini doldurduğu konusunda hemfikirler” dedi.

KDP’nin bu durumu üstlenme kararı, Ekim 2017’den beri partinin siyasi faaliyetlerinin eyalette azalmasına rağmen örgüt merkezlerinin çoğunun henüz eyalete dönmediği gerçeğine rağmen ortaya çıkıyor.

16 Ekim 2017 ve sonraki günlerde Irak ordusu güçleri tartışmalı bölgeleri devraldı ve Kürt Peşmerge güçlerini çekmeye zorladı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) geçen yıl Eylül ayında bağlayıcı olmayan bir bağımsızlık referandumu düzenledikten sonra Bağdat-Erbil ilişkileri bozuldu.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15974

Photo Gallery

216 views
Print This Post Print This Post