Türkmen Cephesi, Kürt partilerinin Kerkük ile ilgili ifadesine cevap veriyor

Posted: September 12, 2018 at 11:24 pm

Kerkük, 12 Eylül 2018, Türkmen Cephesi, Kürt partilerinin Kerkük hakkındaki açıklamasına cevap verdi. Fotoğraf: KirkukNow

Kerkük-KirkukNow

Irak Türkmen Cephesi, Kürt partilerine, Kerkük’teki diğer milletlerle ilişkilerinde aşırılık dilini ortadan kaldırmaya çağırmış ve Türkmen liderliğinin hoşgörü, diyalog ve birlikte yaşama kültürüne inandığını vurgulamıştır.

Bu, 12 Eylül Çarşamba günü Kürt partilerinin toplantısı için Irak Türkmen Cephesi’nin Kerkük şubesinin düzenlediği basın toplantısında geldi.

Türkmen Cephesi’nin Kerkük şubesinin yaptığı açıklamaya göre, Irak Türkmen Cephesi’nin siyasi bölümü üyesi Mardin Coşkaya , “Irak Türkmen Cephesi’nin Kerkük şubesi, Kerkük güvenlik ve siyasi dosya üzerindeki siyasi konumu, Kerkük vilayetinin mevcut gerçekliğine dayanan ve Kürt partilerini hegemonya ve aşırılık dilini ortadan kaldırmak için toplantılarına çağırıyor” dedi. Kerkük’teki diğer milletlerle uğraşırken. ”

Kürt partilerini toplantılarında militanlık dilini kaldırmaya davet ediyoruz.

ifadesi Kürt partilerinin kararlardır olarak retorik iç kaynaklıdır birleştirmek” belirtmesine karşın öncesi 16 Ekim  kare idari hakimiyeti ondört yıldan beri meydana gelmiş Türkmen yapmacıksız Cephesi ve saldırıların karargahına suikastlar ve roket saldırılarına bize geri getiriyor siyasi kapağı hakim güvenlik demektir koymak Kerkük arkasındaki dokundu Biri Kerkük’ün geri kalanının yetenekleri üzerine. ”

Türkmen Cephesi, ortak yönetim konusundaki tutumunda, Bağdat’ta denge, mutabakat ve ortaklık arayanların bunu.

Kerkük’te de gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.Irak Türkmen Cephesi, yaptığı açıklamada “Biz şehit Münir Alagafla öldürülmesi kamuoyunu istemeye devam Aiden Hüseyin ve Aladdin Salhi ve insan hakları alanında diğer ihlallerin bir liste sundu ve biz Irak Temsilciler Konseyi ve Birleşmiş Milletler önünde olan tüm mevcut belgeleri muhafaza eder.”

“Bir bileşenin tek taraflı hegemonyası başarısız olursa, aynı deneyimi tekrar etmemenizi rica ediyoruz ve yargı, federal hükümetin işgalinin askerileştirilmesini değil, hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesinden sonra verilen adli notları uygulamadı,” ifadesine göre.

https://web.facebook.com/Kirkuknow/videos/1820342698015467/?t=6

“Türkmen liderliği, Kerkük ilinin ortak yönetiminde hoşgörü, diyalog, birlikte yaşama ve uyum kültürüne inanmaya devam ediyor.

Kürdistan partileri, 11 Eylül 2018 Salı günü bir araya gelerek, Kürdistan Demokrat Partisinin Kerkük İl Meclisi’nin çalışmalarını aktif hale getirmek ve müzakereleri yürütmek ve Kürt partilerinin katılımı için daha fazla çaba sarf etmek, Kerkük Valiliği Konseyi’nin bir listeye katılmak üzere ortak bir toplantıda anlaştılar.

Kürt partileri Irak hükümetinin Kerkük’teki askeri gücü sona erdirmesini ve Irak anayasasının doğrudan ihlali olan yaygın bir biçimde yayılan Arabileşme sürecini durdurmasını talep etti.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15977

Photo Gallery

258 views
Print This Post Print This Post