Duhok Üniversitesi, Hıristiyan, Ezidi ve İslam dinleri için bir gençlik partisine ev sahipliği yapıyor

Posted: September 14, 2018 at 2:33 pm

13-9-2018, Duhok'ta Birliktelik Festivali etkinliklerinin bir kısmı, fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-Duhok

Duhok Üniversitesi’ndeki Barış Merkezi, bu Perşembe günü, birkaç sivil toplum örgütünün katılımıyla İslam, Hristiyan ve Yezidi dinleri arasında barış ve eş-varlıklı bir kutlama düzenledi.

Duhok Dini Birlik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Yezidi Gençlik Grubu’nun lideri Basım Kasım Sincari, “Bu törene 600 öğrenciden 30 Yazidi kız katıldı ve Dohuk Valiliği’nde üç komşu din arasında uyum ve barış içinde bir arada bulunma çağrısı yapan pek çok etkinlik ve resim sundular. Dinî şarkıların çoğu, genç Hıristiyan ve Müslüman katılımcılar kendi sunumlarını sundular” dedi.

Sincari şunları ekledi: “Törenin tanık olduğu diğer paragraflar, Kürdistan bölgesinin eyaletlerinden yazarlar için, üç dinin halkı arasındaki barışçıl bir arada yaşamaya odaklanan ve aralarındaki bağları güçlendiren Hristiyan, Yezidi ve İslami kitaplar sergisinin açılmasıdır.”

Hıristiyan çocukları, Yezidiler ve Müslümanları da içine aldığı etnik ve dini çeşitlilikle karakterize edilen Duhok vilayetinin ve onları daha fazla ayırt edenlerin, aralarındaki sosyal ve kardeşlik niteliği ve saldırganlık ya da şiddet olaylarının tarihsel kayıtlarının olmaması dikkat çekicidir.

Kürdistan Bölgesi’ndeki Duhok eyaleti, uzun zamandır orada yaşayan farklı dini ve etnik unsurlar arasındaki barışçıl bir arada yaşamanın bilincindedir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15983

Photo Gallery

167 views
Print This Post Print This Post