Araplar ve Türkmenler Kerkük Seçimlerini Boykotla Tehdit Ediyor

Posted: September 16, 2018 at 1:15 am

Nisan 2018, Parlamento seçimleri kampanyaları Kerkük'te sorunsuz geçti. Fotoğraf: Karwan Salihi

Ibrahim Ali – Kerkük

Araplar ve Kerkük Türkmenleri, Irak’ın 12 Mayıs 2018 genel seçimlerinin sonuçlarından hala hayal kırıklığına uğruyor ve bu tecrübeyi bir daha gözden geçirmek istemiyor gibi görünüyor; Bu nedenle, yerine getirilmemişlerse, seçimleri boykot etmekle tehdit eden yaklaşmakta olan eyalet seçimlerine katılmaları için şartlar koymuşlardır.

Kerkük’ün farklı unsurlarının 2005 yılından bu yana ilk defa il seçimlerini bir kenara bırakıp il seçimlerine katılmaya karar vermesiyle, seçim sonuçlarını artırma korkusu ortaya çıkıyor.

Türkmen Cephesi’nin seçim bürosunun müdürü olan Ahmed Ramzi, “KirkukNow”a konuşan “Son seçimlerde, elektronik oylama sonuçlarının ardında yatan şey, Kerkük seçmeninin seçim sürecini bir senaryo ya da oyun olarak görmesi için çıldırdı. ; Bu nedenle yeni Irak hükümeti, böyle şeylerin Kerkük’teki seçim organını yeniden yapılandırmayacağını ve yeniden yapılandıracağını garanti etmelidir”.

12 Mayıs ön seçim sonucunun açıklanmasının ardından, Türkmen Cephesi ve Arap siyasi partileri birkaç hafta boyunca greve gitti, ancak daha sonra Irak parlamentosunun oyların manuel olarak yeniden sayılmasını kararlaştırdıktan sonra grev sona erdi.

Cephen’in organizasyon merkezinin muhabiri Muhammed Sama’an, “el ile yapılan oylama ve daha sonra Federal Mahkemenin sonuçların onaylanması, bu yılın sonunda yapılması planlanan önümüzdeki il seçimlerinden Kerkük’ün Türkmen ve Arap unsurları arasında korku yarattığını” söyledi.

Kerkük Seçim Komisyonu yeniden yapılandırılmadıkça, sürecin bütünlüğünün garanti altına alındığı ve Kerkük ilindeki idari görevlerin dağıtımına ilişkin anayasanın 23 üncü maddesinin uygulanıp uygulanmadığı gibi bu seçimlerin yapılmasına izin verilmeyeceklerini vurguladı.

Kerkük, 23-3-2018, Kale’de Türkmenlerin Bahar kutlamaları. Fotoğraf: Karwan Salihi

İl seçiminin 22 Aralık 2018 için yapılması planlanmış olsa da, sürecin Kerkük’te yapılıp yapılmayacağı açık değil.

Kerkük il meclisi üyesi Ramla Hamid, “Federal Mahkemenin hileli bir seçimden onay alması ve sadece birkaç sandık için elle yeniden yapılanma seçmenler, özellikle Arap seçmen oy verme sürecine korku ve şüphe ile bakıyor” dedi.

Son parlamento seçimlerinin sonuçlarının yaklaşmakta olan eyalet seçimlerinde seçmen katılımını etkileyeceğine inanıyor.

Kerkük’teki Arap Siyasi Konsey üyesi Mahmud Zedan (KirkukNow)’a, “Kerkük Seçim Komisyonu’nun çalışmalarının askıya alındığını; Bunun için Arap Konseyi, yaklaşan seçimlerin bütünlüğünü sağlamak için komisyonun performansının yeniden değerlendirilmesini istiyor” dedi.

Bakan, “İl seçimlerini boykot etmek, talepleri karşılanmadığı takdirde, Arap Konseyi için bir seçenek olabilir” dedi.

Bu arada, Kerkük il meclisi’ndeki Kardeşler Listesi’nin başkanı Muhammed Kamal, Irak’taki mevcut siyasi kilitlenme ve yeni parlamentonun oturumlarının ertelenmesi nedeniyle seçimlerin ertelenebileceğini söyledi ”.

Kerkük, 12-5-2018, Irak parlamento genel seçimleri. Fotoğraf: Karwan Salihi

Aynı zamanda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi olan Kamal, “KDP, işgal altındaki bir bölgeyi ele alıyor ve eğer şimdi olduğu gibi devam ederse seçimlere katılamayacak” diyor.

Kürdistan Yurtsever Birliği’nin bu konuda farklı bir sözü vardır.

KYB listesindeki Irak milletvekili Camal Şükür, “Kerkük dahil tüm Irak eyaletlerinde seçimler zamanında yapılacak” dedi. Ayrıca, KYB’nin il seçimine katılmaya kararlı olduğunu teyit etti.

Kerkük Karabağ’daki 11 Eylül 2018 toplantısında Kürt siyasi partileri, KDP meclis üyeleri tarafından boykot edilen Kerkük il meclisi yeniden faaliyete geçirmek için bir anlaşmaya varamadılar.

Ancak Kürtlerin birleşik bir listeye katılmaları gerektiğini vurguladılar.

Irak’taki en son il genel meclisi seçimleri 2013’te gerçekleştirildi, ancak Kerkük’ün seçim organları ve eyaletteki durumun normale dönmesi gibi çeşitli konular arasında devam eden anlaşmazlıklar, 2005’ten bu yana seçimleri erteledi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15987

Photo Gallery

213 views
Print This Post Print This Post