Kerkük Çiftçileri grev yapmakla Hükümeti tehdit ediyorlar

Posted: September 18, 2018 at 1:19 pm

Kerkük, Buğday hasadı etrafında toplanan çiftçiler, Fotoğraf: KirkukNow Arşivi

Ibrahim Ali- Kerkük

Kerkük’teki çiftçiler, Irak hükümetinin kendi mahsulleri hasadı karşılığında vermesi gereken ödemelerin gecikmesini protesto etmek için greve gitme tehdidinde bulunuyor.

Çiftçiler, ardı ardına 4 yıl boyunca almadıkları ödemeleri tahsis etmek için 10 gün hükümet silosuna verdiler.

Kerkük’teki Çiftçi Birliği Başkanı İhsan Mihri şunları söyledi: “Talep ve taleplerimize cevap verebilmek için 10 gün boyunca Ticaret ve İşleme Tahıl Genel Şirketini veriyoruz, ya da Kerkük’ün desteklediği Kerkük çiftçileri Kerkük silosunun önünde grev yapacaklar”.

İhsan Mihri, “Irak’taki çiftçi sayısının 1700 civarında olduğunu, ancak Irak hükümetinin, listelerin hala inceleme aşamasında olduğu gerekçesiyle ödemelerini ertelediğini” belirtiyor.

Ayrıca, DEAŞ savaşında da sıcak noktalar olarak görülen diğer illerdeki çiftçilerin ödemelerini aldıklarını belirtti.

Bu arada Kerkük silosunun müdürü Muhammad Zaynal (KirkukNow)’a, “Çiftçilerin ödemelerinde meydana gelen gecikmenin, silo değil, Irak Ulusal Güvenlik Dairesi ile bağlantılı olduğunu söyledi. Ödemeler, soruşturmalarını tamamladıktan hemen sonra gönderilecektir” dedi.

Irak hükümeti, buğdayı çiftçilerden satın alıp, un haline getiriyor ve onu bir gıda rasyonlama sistemi aracılığıyla topluma dağıtıyor.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15999

Photo Gallery

234 views
Print This Post Print This Post