Naynawa’dan bir ters göç dalgası
Şebek bileşeninin vatandaşları ikinci kez göçmenliğin zorluğunu anlatıyor

Posted: October 2, 2018 at 12:43 am

Duhok, 2016, Berderaş bölgesindeki yerinden edilmiş Şebekli insanlar için kamplar, Fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-Naynawa

Ayad altı çocuk babası, günlük hayatını taksilik yaparak kazanıyor, aylık olarak, Dohuk’un Berderaş ilçesindeki bir evde kira ödüyor, ancak göçmen hayatını memleketindeki savaş hayatına tercih ediyor.

Ayad Hasan’ın ikinci kez yerinden edilmesinin başlıca nedenlerinden biri, güvenlik güçleri tarafından restore edilmesinden bu yana iki yıl geçmesine rağmen temel hizmetlerin eksikliği ve Başika’daki güvenlik durumunun istikrarsızlığıydı.

“Evime döndüğümde, yeniden yer değiştirmeyi beklemezdim, ancak güvenlik durumundaki istikrarsızlık ve temel hizmetlerin yokluğu nedeniyle evimizi terk etmek zorunda kaldık, günlük olarak su alıyorduk ve elektrik neredeyse hiç yok, bu yüzden Kürdistan Bölgesi’ne dönmeye karar verdik, diye KirkukNow’a konuştu Ayad.

Sadece iki ay kaldıktan sonra, bu Şebekli vatandaş, Duhok valiliği’ne bağlı Berderaş ilçesine taşınmaya ve yaşamaya karar verdi ve aylık kira için bir evde yaşadı.

Naynawa’nın kurtuluşundan sonra, Şebebkli kürtlerin % 80’den fazlası kendi bölgelerine geri döndü, ancak ikinci kez tekrar göç hareketi başladı

Şebek bileşeni, Hıristiyanlar, Yezidiler, Araplar ve Kürtler’in parçaları ile birlikte, 2014’ten sonra Deaş tarafından yerinden edilme ve işkenceye maruz bırakıldı ve Kürdistan Bölgesi’nin şehirlerine göç ettiler, ancak alanlarının Daeş’ten kurtulduktan sonra 2017’de evlerine döndüler.

Irak parlamentosunun eski milletvekili Salım El Hattab, “Nineve’nin kurtuluşundan sonra, Şabak’ın kürtlerin yüzde 80’inden fazlası bölgelerine dönerek yeni bir yaşam kurmaya başladı, ancak maalesef güvenlik durumu istikrara kavuşmadı ve ikinci kez göçler tekrar başladı” dedi.

Ekim ayındaki olaylardan sonra bölgede meydana gelen güvenlik değişikliklerinin ve Peşmerge güçlerinin bu bölgelerden çekilmesinin, Şebeklilerin göç etmelerinin ardındaki temel neden olduğuna inanmaktadır.

“Peşmerge güçleri Naynawa’ya geri dönmezse, eylül ayında 200’den fazla Şebek ailesi bölgelerinden çıkarılacak.”

Eski milletvekili, Nineveh Ovası’ndaki ana hizmetlerin özellikle içme suyu ve elektrik olmak üzere çok küçük olduğunu ve bu durumun artan adam kaçırma, öldürme ve Deaş’ın kalıntılarına rağmen olduğunu söyledi.

Irak’taki Şebek sayısı yaklaşık 300 ila 350 bin kişidir, ardından Şii mezhebin% 60’ı, diğerleri Sünni takipçileridir ve Başika, Bartala, Hamdaniya, Talev ve Musul şehrinde bir dizi mahallede görevlendirilmiştir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16036

Photo Gallery

280 views
Print This Post Print This Post