Havice’deki okullar başka bir bildirime ertelendi

Posted: October 3, 2018 at 4:38 pm

Kerkük, Eylül 2018, Havice'de okul çantaları satan bir dükkan, Fotoğraf: KirkukNow

Karwan Salihi-Kerkük

Havice’nin merkezindeki düzinelerce okulun altyapısında büyük sorunlar yaşanmakta, yeni akademik yılın ilçede ertelenmesine neden olmakta, bu da Irak’taki tüm okulların kapılarını öğrencilerine açtığı bir dönemde ortaya çıkmaktadır.

“El-Havice ilçesinin merkezinde 42 okulumuz var. Bunlar, çalışma için gerekli tüm ihtiyaçların eksikliğinden, sandalyelerden, öğretim elemanlarından, öğretmen odalarından ve yönetimden. Kerkük Eğitim Müdürlüğü gözetiminde de 10 okulumuz var.” dedi Halid Casim el-Sumayda’i, Restorasyon ve yedi okul, savunuculuk örgütüne karşı yürütülen savaş nedeniyle tamamen yok edildi” dedi.

Sumaydai şöyle devam etti: “ilçelerin kontrolünü yeniden kazanmasından bu yana bir yıldan fazla sürenin geçtiği bir zamanda geliyor” dedi. “Bu, Havica’dan göçmenlerin kontrolü sırasında büyük bir öğretim ve öğretmen sıkıntımız var” dedi.

 Deaş savaşı nedeniyle yedi okul tamamen yıkıldı

Kerkük Eğitim Müdürlüğü, Pazartesi günü tüm öğretmenlerin Havice’ye dönmesini ve yeni öğretim yılına başlamak için kaçtıkları bölgelerden geri dönmelerini istedi.

Havice eyaletinde 500’den fazla okul var, fakat Havice’nin köy ve ilçelerindeki okullar ilçeye göre daha iyi durumda.

Kerkük’ün eğitiminin Havice’deki öğrenci sayısı hakkında kesin bir istatistikleri yoktur, çünkü on binlerce insan yerlerinden edilmiş kamplarda kalmaktadır.

Kerkük’ün valisi Al-Sumaydai, Havice’de eğitim sektörünün karşılaştığı sorunlara çözüm bulunması gerektiğini talep etti.

Havice vilayeti idari olarak Kerkük bölgesini takip etmekte ve 2014 yılının ortalarında, Deaş’lılar ilçeyi ve ilçeye bağlı tüm nahiyelerin kontrolünü birkaç saat içinde ele geçirdiler,ancak 10-10-2017 yılında Irak kuvvetleri tarafından tekrar kontrol altına alınmıştır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16040

Photo Gallery

325 views
Print This Post Print This Post