Musul’un yeniden inşasına yardımcı olmak için
İspanyol şirketi 10 milyar dolar borç almış

Posted: October 4, 2018 at 11:17 pm

Naynawa, Eylül 2018, Musul'da Yok edilen binalar, fotoğraf: Karwan Salihi

Ahmad Zaydi-Naynawa

Bir İspanyol şirketi, 10 milyar dolarlık tahsisini Ninawa eyaletinde Musul’daki yeniden inşa projeleri için kredi olarak önerdi.

Ninawa eyalet meclisi son toplantısında önerilen krediyi ve projelerini yeniden inşa etmede kullanmanın yollarını tartışmak için bir izleme komitesi kurdu.

Yeniden yapılanma komitesi başkanı KukukNow’a verdiği demeçte, “Toplantıda, İspanya bankasının belirli bir süre içinde yeniden inşa projeleri için harcanması koşuluyla sağlanan 10 milyar ABD $ ‘lık kısmı tartışıldı.”

Kredi, Musul şehrinin farklı bölgelerinde yeniden yapılandırma projelerini uygulamak için bir sözleşme çerçevesinde hızlı bir MT760 teslimatı ile Intertorco Grup şirketi tarafından sağlanmaktadır.

Naynawa, Eylül 2018, Musul’daki Nuri büyük Camii savaştan dolayı tamamen zarar görmüş. Fotoğraf: Karwan Salihi

Musul’un sakinleri, altyapılarını azaltan geniş çaplı yıkım nedeniyle harap olmuş bir şehirde hayatlarını yeniden inşa etmek için hala çaba sarf ediyorlar.

Yeniden yapılanma olarak, şehri DAEŞ militanlarından geri almak için yürütülen büyük askeri harekatın ardından hasar gören hizmetler ve binalar konusunda pek az şey yapıldı.

“Ninawa eyaleti IŞİD altında muazzam yıkıma maruz kaldı. Bu parayı yeniden inşa etmek için kullanmak istiyoruz ”dedi, Ninawa il meclisi üyesi Bunyan Carba.

Temmuz 2017’de Irak kuvvetleri, DAEŞ militan grubunu Musul’dan devirebildi, ancak istikrarın tamamı tam olarak geri alınmadı.

Göçmen aileler hala yerinden edilmiş kamplarda yaşamakta ve geri dönenler temel hizmetlerden yoksun kalmaktadır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16043

Photo Gallery

288 views
Print This Post Print This Post