Nadiya Murad Bütün Yezidi kadınları sevindirdi

Posted: October 7, 2018 at 2:01 am

Yezidi aktivisti ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, fotoğraf: Facebook sayfasından alındı

Amar Aziz-Naynawa

Kurtulan bir Yezidi kızı Enas Abdullah Nadiya Murad’ın kurtuluşuna çok seviniyor ve Nobel Barış Ödülünü kazandığını duyduğu zaman sevinçten gözyaşlarını tutamıyor.

Enas ve annesi şimdi DAEŞ esaretinden kurtulduktan sonra Duhok’taki Şarya kampında yaşıyorlar.

Enas KirkukNow’a “Bugün benim için özel bir gün oldu. Yezidilerden Nadia Murad’ın arkadaşlarının Nobel Barış Ödülü’nü kazandığına çok sevindim. Bu ödül tüm Yezidilere verildi, çünkü hepimiz çok zor günler geçirdik” dedi.

Bu ödül tüm Yezidilere verildi, çünkü hepimiz çok zor günler geçirdik

Yezidi aktivist Nadia Murad ve Kongolu doktor Dennis Mukwegi, Cuma günü 2018 Nobel Barış Ödülü’nü, cinsel şiddetin bir savaş silahı olarak durdurma çabalarından ötürü kazandı.

Nobel Barış Ödülü’nü takiben Nadia Murad kendisine verdiği destek için teşekkür etti ve Yezidilere, Iraklılara, Kürtlere ve tüm dünyadaki cinsel şiddet mağdurlarıyla marjinalleştirilen bütün azınlıklara verilen bir ödül.

Yezidiler olarak, Yezidilerin dünyaya çektiği şeyleri teslim etmek için diğerlerinden daha fazla şansı olduğunu ve bütün Yezidilerin, silahlı militanların elinde tuzağa düşürülen 300 çocuk ve kadın da dahil olmak üzere ödülü gözden kaçırmış olan akrabalarını hatırlayacağını belirtti.

Sincar’da Kuco köyü, 01-06-2017, Nadiya Murad Ağustos 2014’te Deaş’ın saldırğı okulun önünde oturuyor, Deaş militanları köydeki tüm insanları erkek kadın ve çocukları toplayıp hepsini birbirinden ayırdılar. Fotoğraf: Fazıl Horami

Nadia konuşmasında şiddete son verme, bileşenleri marjinalleştirme şiddet ve kitle cinayeti tarafından yok edilen toplumların yeniden inşasını isteme ihtiyacının altını çizdi.

Dört yıl önce, Ağustos 2014’te, Nadia Murad ve erkek kardeşleri ve annesi, Ninewa eyaletinin batısındaki Sincar bölgesindeki Kuco köyünde Deaş’lılar tarafından tecavüze maruz kalmış ve üç ay sonra Deaş örgütünden kaçmayı başarmış.

Kurtuluşundan ve hikayesinin yayılmasından sonra, BM Güvenlik Konseyi’ne çağrıldı ve buradan Yezidi sorunu, 2016 yılında daha çok dünya tarafından bilinmiştir ve Birleşmiş Milletler tarafından Şeref Elçisi olarak seçilmiştir.

Tüm Yezidi kızları Nobel Ödülü’nü kazanmayı hak ediyor

Nadiya Murad Basi Taha, 1993 yılında Sincar ilçesinde Kuco köyünde doğdu. annesi ve altı erkek kardeşi de dahil olmak üzere köyde ailesini öldüren Daeş örgütünün kurbanlarından birisidir. Onun altı erkek kardeşinin kaderi bilinmemektedir.

Nadiya’nın kızkardeşi, Yezidiler için iyi bir başlangıç olacağını ve çektiklerini azaltacağını umarak “Bütün Yezidi kızları Nobel Ödülü’nü kazanmayı hak ediyorlar, çünkü çok acı çektiler” dedi.

Yezidiler’in dinleri (Yezidi)’dir, Duhok Valiliği’nin ilçelerinde bulunuyorlar ve Naynawa şehrinde Sincar ve Başika ilçelerinin kontrolünü ele geçirdikten sonra Nisan 2014’te Deaş örgütü tarafından toplu katliam, yerinden etme ve kaçırma kampanyalarına maruz bırakıldılar.

Nadiya Murad kocası Abid Şamdin ile birlikte. Facebook’ta Yazda organizasyon sayfasından alınan resim

Irak ve uluslararası düzeylerde üst düzey yetkililerden Nadia Murad’ı ödülü kazandıkları için tebrik etti ve ödülün Yezidilerin çektiği acıyı sona erdirmek için bir fırsat olmasını istedi.

Onun adına, Yezidi’nin bir parçası olan Nineveh İl Konseyi başkanı Sido Cato, Konseyin eylemciyi onurlandırmak niyetinde olduğunu söylerken, aktivist Nadiya Murat’ın (KirkukNow) ile yaptığı bir röportajda, “bu ödülün, Yezidilere dünya çapında büyük bir hizmet sunacağını ayrıca onlar barış içinde yaşamak cinayeti ve adaletsizliği reddetmek istediklerini” söyledi.

Cato, bu ödülden sonra, Nadia’nın dünyadaki Yezidi meselesi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğini ve “Yezidilerin haksızlığa, cinayete ve enfale maruz kaldığını ve Yezidilerle yeni bir sayfa açıp maruz kaldıkları suçları tanımladığını” söylüyor.

Nadiya Murad, 2016 yılında diğer Yezidi mağdurlarıyla birlikte Saharovi Ödülü’nü kazandı ve bu yıl Ağustos ayında Yazidi aktivist Abid Şamdin ile nişanlandığını açıkladı.

Enas Abdullah, “Nadiya’nın Yezidilerin kaderini ortaya çıkarmak ve soykırıma maruz kaldığı suçları tespit etmek için bütün ülkelerle birlikte çalışacağına dair büyük umudumuz var ” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16054

Photo Gallery

345 views
Print This Post Print This Post