Talabani Kerkük’teki durumu normalleştirmek için Irak parlamentosuna çağrıda bulundu

Posted: October 8, 2018 at 10:01 pm

Erbil'de düzenlediği basın toplantısında Kerkük İl Konseyi Başkanı Rebwar Talabani

KirkukNow

Kerkük il meclisi başkanı Rebwar Talabani Pazartesi günü verdiği demeçte, Irak parlamentosuna, Kürt milliyetçiliğini burada durdurmayı da içeren çeşitli taleplerde bulundu.

Erbil’deki ikametgâhında düzenlediği basın toplantısında konuşan Talabani, “Kerkük’teki askeri güçler, geçen yıl ekim ayında Irak güçlerinin girişini takip etmeli ve eyalette silahsız sivillere karşı suç işleyenleri sorumlu tutmalıyız.” dedi.

Başbakan, “Kerkük İl Meclisi’nin çalışmalarını güvenli, istikrarlı, hukuki ve anayasal şartlarda yerine getirmeye ve yetkililere, idarecilere ve çalışanlara karşı tüm yasadışı tedbirleri mahkemeler ve düzenleyici kurumlar tarafından sona erdirmek için her şeyin hazırlanmasına hazırlıklı olun” dedi.

“Kerkük’ün mevcut yönetimi tarafından askeri ve idari operasyonlar tarafından maddi ve manevi olarak zarar gören herkese tazminat” çağrısında bulundu. Kerkük’teki demografiyi değiştirmeyi amaçlayan bazı bakanlıkların desteğiyle idarenin son döneminde verilen tüm idari usul ve kararların askıya alınması ve iptal edilmesi, Baas rejiminde olduğu gibi.

Talabani, “ildeki güvenlik dosyasını Irak eyaletlerinin geri kalanı gibi sivil otoritelere teslim edilmesini” talep etti.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16064

Photo Gallery

319 views
Print This Post Print This Post