KYB Kerkük Arapları ve Türkmenlerle yeni valilik için anlaşmaya varıyor

Posted: October 9, 2018 at 1:12 pm

Kerkük, 2017, Şehir Merkezi, Fotoğraf: KirkukNow

Kerkük- KirkukNow

Hem Kerkük’teki Arap Konseyi hem de Irak Türkmen Cephesi, eyaletteki askeri tezahürleri sona erdirmek zorunda kalan bir kurum olan Kerkük İl Konseyi başkanının sözlerine, Cumhurbaşkanının amaçladığı eyaletteki silahlı tezahürlerin devlet ve federal otoritenin egemenliği olduğunu söyledi.

Bu, Kerkük İl Meclisi Başkanı Pazartesi günü Rebwar Talabani’ye verdiği demeçte, geçen yıl Ekim ayında Irak kuvvetlerinin girişinin ardından Kerkük’teki askeri tezahürlerin sona erdirilmesi ve eyalette silahsız sivillere karşı işlenen suçlardan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Kerkük’teki Arap Konseyi üyesi, Rebwar Talabani’nin ifadelerine cevaben Hatem al-Tai, (KirkukNow) ile yaptığı röportajda, “Devletin egemenliği ve otoritesi, bu suçlamalara bir anlam ifade etmiyor, çünkü eyaletteki kuvvetler federal hükümetin güçlerine ait” dedi.

Kerkük’te demografik bir değişiklik olmadı ve tek bir vakayı kanıtlayan herkese meydan okuyoruz

Kerkük İl Konseyi Başkanı’nın, güvenli, istikrarlı, hukuki ve anayasal şartlarda gösterdiği performansın yürütülmesi ve görevlilere, yöneticilere ve çalışanlara karşı tüm yasadışı tedbirlerin mahkemeler ve denetim organları tarafından sona erdirilmesi için Kerkük İl Meclisi’nin çalışmalarının hızlandırılmasına yol açacak her şeyi hazırlaması için Kerkük İl Konseyi Başkanı’nı aramıştır.

Bu arada, Kerkük’teki Türkmen Cephesi yetkililerinin resmi görevlisi Muhammed Sam’an, Rebwar Talabani’nin sözlerine tepki olarak, “Kerkük’te bir güvenlik durumunun neredeyse kararlı olduğuna ve Kerkük’teki güvenlik hizmetlerinin Kerkük’ün tüm bileşenleriyle tarafsız bir şekilde çalıştığını ve şehirde güvenlik güçleri ile askeri tesislerin varlığına ilişkin ifadelerinin geçerliliğini ve Terörle mücadele başkanlığında profesyonelce çalışıyor ve hiçbir silahlı direniş yok ” dedi.

“Bizim tarafımızdan Dürüstlük Komisyonu, Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Mali Kontrol Bürosu’nun denetim cihazları tarafından yasal ve profesyonel bir şekilde faaliyet gösterdiği açıklamalarına pişmanlık duyuyoruz. Kaçak eski vali Necmeddin Kerim ve Talabani’nin suçlanmasıyla ilgili ciddi soruşturmalara ihtiyaç duyan birkaç dosya var” diye sözlerine ekledi.

Kerkük’teki güvenlik hizmetleri Kerkük’ün tüm bileşenleri ile tarafsız bir şekilde çalışıyor

Kerkük İl Konsey Başkanı Rebwar Talabani, 16 Ekim 2017’deki olayların Konsey çalışmalarının aksamasına yol açan Kerkük’e dönmemesinden sonra Erbil’de yaşıyor.

Kerkük il meclis başkanı, Rebwar Talabani’yi bir kereden fazla görevden istifa etmekten ya da Kerkük’e geri dönmek niyetinde değildi.

Kerkük ve diğer ihtilaflı bölgelerdeki Irak kuvvetlerinin geri dönüşünü ve Peşmerge güçlerinin bu bölgelerden çekilmesini müteakip 16 Ekim 2017’den bu yana Konsey ve Kürdistan Demokratik Birliği üyelerinden yoksun olması nedeniyle Kerkük İl Konseyi’nin çalışması bozuldu.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16068

Photo Gallery

329 views
Print This Post Print This Post