Kerkük’ün Arapları ve Türkmenleri, Rebwar Talabani’nin Kerkük hakkındaki son açıklamalarına tepki verdi

Posted: October 10, 2018 at 12:04 pm

Ocak 2017, Kerkük- İl meclisi düzenli toplantısı, fotoğraf: Meclis medyası

Kerkük-KirkukNow

Kerkük il meclisi “Rebwar Talabani”nin genel başkan yardımcısının “çok ırklı bir ilde askeri yönetim ve Kerkük’teki sivillere karşı işlenen suçlara karışan herkesi yargılamak” gerekçesiyle son zamanlarda verdiği ifadelere yanıt olarak Kerkük’teki Arap Konseyi ve Türkmen Cephesi, güvenlik güçlerinin Kerkük’ün tüm farklı unsurlarını korumak için tarafsız olarak çalıştığını vurguladı.

Arap Konseyi üyesi Hatem el-Ta’i KirkukNow’e yaptığı açıklamada, “Askeri hükümet Rebwar Talabani’nin devletin ve federal otoritesinin egemenliğini temsil ettiği anlamına geliyor. Güvenlik güçlerine gelince, tüm vatandaşları ayrım gözetmeksizin koruyorlar”.

Rebwar Talabani’nin eyaletin demografik özelliklerini değiştirme girişimleriyle ilgili suçlamalarıyla ilgili olarak, “Kerkük’ün demografisinde hiçbir değişiklik yapılmadı ve bunu yapmak için tek bir girişimde bulunma konusunda herkese meydan okuyoruz. Burada olan her şey yasalara uygun” dedi.

Kerkük’ün demografisinde hiçbir değişiklik yapılmadı ve bunu yapmak için tek bir girişimde bulunma konusunda herkese meydan okuyoruz

Bu arada Türkmen Cephesi’nin organizasyon bürosu Başkanı Muhammad Sam’an, “Kerkük’ün göreli istikrarına şahit olduğunu ve güvenlik güçlerinin görevlerini tarafsız olarak yerine getirdiğini” belirtti.

Rebwar Talabani şu anda Kürdistan Bölgesi’nin başkenti olan Erbil’de, Irak birliklerinin Kerkük’e varmasıyla birlikte Ekim ayında Kerkük’ten kaçtı.

Kürdistan Demokrat Partisinden (KDP) konsey üyeleri de şehri terk ettiler ve il meclisi toplantılarını durduracaklar.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16071

Photo Gallery

340 views
Print This Post Print This Post