Musul Üniversitesi’nde 4000’den fazla öğrenci okuldan çıkarma cezası ile karşı karşıya kalabilir

Posted: October 10, 2018 at 2:44 pm

Duhok, Musul Üniversitesi öğrencileri sınav esnasında. Fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-Naynawa

Musul Üniversitesi’ndeki Duhok’taki alternatif sitelerde okumaya devam eden dört bin 500 öğrenci, tüm öğrencileri Musul’daki üniversite binasına geri götürmek için Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı’nın aldığı karardan sonra okuldan uzaklaştırma cezası ile karşı karşıya kaldı.

Musul Üniversitesi başkanlığı tarafından verilen bir karara göre, Duhok’tan Musul’a okumaya devam eden ya da okuldan çıkarılma cezasıyla karşı karşıya kalan öğrencilerin geri dönmesini talep eden ve kolejler tarafından bir itiraz dalgasıyla karşı karşıya kalan tüm yüksekokul ve üniversite bölümlerine dağıtıldı.

“Şehrimize geri dönemem, evimiz tamamen yok edildi ve Musul’a geri dönersek, bir ev kiralamamız gerekiyor ve bu çok zor” diyor Musul Üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisi Rabi Fazıl, iki yıldır Duhok’ta okuyor. Musul’daki güvenlik durumu istikrarlı olmadığı için Musul’a geri dönemiyor.

Musul’a geri dönersem, bir ev kiralamam lazım buda benim için çok zor

Musul kentinde Deaş’ın kontrolünden sonra, Dünya Eğitim Bakanlığı, Duhok eyaleti de dahil olmak üzere bir çok ilde Musul Üniversitesi’ne alternatif okullar açmaya karar verdi ve bakanlık şu anda bu siteleri kapatmaya ve öğrencileri Musul Üniversitesi’ne geri vermeye çalışıyor.

Musul’daki öğrenciler alternatif alanların kapatılmasına karşı 2000’den 500.000 öğrenciye 2.200’den fazla imza topladı.

Sincar’da yaşayan Macid Sidu, Duhok’ta okumaya devam ediyor, “Duhok’ta okumaya devam etmek için iki milyon 600.000 dinar para ödedim, bütün öğrencilerin Musul’a dönme kararı olduğunu bilseydim, bu tutarı ödemezdim” dedi.

“Duhok’ta çalışıyorum, ailem için bir yaşamı güvence altına almak için sabahları günlük ücretlerde işçi olarak çalışıyorum ve üniversite’ye akşamları gidiyorum, ancak güvenlik problemlerinin mevcudiyeti ile bağlantılı olarak Musul’da herhangi bir iş yok ve eğer okuldan ayrılırsam, Musul’a dönmeye hazır değilim,” dedi Majid.

Duhok’taki Musul Üniversitesi’nin alternatif lokasyonu 10 fakülte ve 19 bölümden oluşuyor, ayrıca sabah ve akşam okulundan oluşuyor.

“Alternatif siteleri kapatma kararı şüphesiz yürürlüğe girecek ve üniversiteye geri dönmeyi reddeden herhangi bir öğrenci, Musul Üniversitesi’ne karşı karşıya olmadığı için okuldan çıkarılma cezasıyla karşı karşıya gelecek” diyen Musul Üniversitesi’nde bir medya görevlisi olan Kerim Yunis.

Alternatif siteleri kapatma kararı kesinlikle yürürlüğe girecek

Bu arada Irak Temsilciler Meclisi’nde Naynawa eyaleti milletvekili Safwan Beşir, “Çözümü yakından izliyoruz ve Musul Üniversitesi’nin alternatif alanlarını kapatma kararını iptal etmek amacıyla elli milletvekili için imza topladık” dedi.

“Okul’un son aşamalarına ulaşmış öğrencileri dahil etmemek daha iyi” diye ekledi.

“Öğrencilerin çoğunun maddi durumu iyi değil, evleri yok edildi ve yeniden inşa etmeleri çok zor bu yüzden Musul’a geri dönemezler” dedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16074

Photo Gallery

386 views
Print This Post Print This Post