Kerkük kamplarında yiyecek yardımı eksikliğinden muzdarip göçmenler

Posted: October 11, 2018 at 10:20 pm

Musul, Mart 2017, yemek almaya çalışırken Hamam al-Alil kampından göçmenler. Fotoğraf: AFP

Karwan Salihi-Kerkük

Kerkük kamplarında yerlerinden edilen kişilere her iki ayda bir yapılan gıda yardımlarının dağıtımı ekonomik gerçekleri etkiledi ve piyasalarda fiyatların yükselmesine neden oldu.

Gıda yardımı, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yerinden edilen kişilere dağıtılmaktadır yer değiştirme kamplarında.

Dört yıl önce Dakuk kampına Havice’den kaçan altı çocuğun annesi Hamdiye Hamid, “yerinden edilmiş kişilere dağıtılan gıda yardımı yeterli değil, çünkü çok az.” Dedi.

Ay başında, kuruluş 15 kg pirinç, 15 kg un, aile başına bir paket yağlı ve mercimek içeren gıda yardımı dağıttı, ancak şu anda yardım her iki ayda bir dağıtılıyor.

Hamid, “Yardımların her iki ayda bir dağıtılmasından dolayı, kampta gıda fiyatları yükseldi, dolayısıyla ilgili taraflara sorun için etik bir çözüm geliştirmelerini istiyoruz.” dedi.

İlgili taraflara, soruna etik bir çözüm geliştirmeye çağırıyoruz

Dakuk göçmen kampı’nın başka bir sakininin yer değiştirmesinin bir takma adı olan Nasır Sultan, “Gıda yardımlarının aylık olarak dağıtılmaması nedeniyle, kamplardaki pazarlarda fiyatlar yükseldi, 15 kilo pirinç fiyatı 3,000 dinardan 15.000’e yükseldi, un için olduğu gibi” dedi.

Kerkük’teki Göçmenlik Dairesi istatistiklerine göre, Kerkük’teki kamplarda yerinden edilenlerin sayısı 2104 kişi kendi bölgelerine dönmedi.

Kerkük’teki Göç ve Yerinden Olma Dairesi müdürü Ammar Sabah, “Yerinden edilmiş insanların yaşam koşullarının gıda yardımlarının dağıtımındaki gecikme nedeniyle çok zor olduğunu” söyledi.

“Görüşmelerimiz, yerinden edilenlerin sorunlarını ele almak ve durumu normale döndürmek için Dünya Gıda Programı (DGP) ile devam ediyor” dedi.

Deaş Kerkük’ün güney ve güneybatı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdikten sonra, yüz binlerce vatandaş Kerkük’e kaçtı, bunların birçoğunun isimlerini güvenlik kontrolünden geçirdikten sonra kentteki göçmen kamplarına yerleşti.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16083

Photo Gallery

984 views
Print This Post Print This Post